„Navštívil jsem Frýdlantsko, ve kterém hejtman Půta také vyhlásil stav nebezpečí. Stále je tady spousta lidí, co nemovitosti nechtějí opustit,“ řekl pro Radiožurnál ministr vnitra Vít Rakušan.
Španělská média citovala venezuelského ministra vnitra Diosdada Cabella, podle kterého byla šestice zadržena kvůli podezření z vyvolávání násilí a destabilizace Venezuely.
Lidé mají v pátek poslední šanci požádat písemně o voličský průkaz, pokud nebudou moci za týden v krajských, případně senátních volbách hlasovat ve své domovské obci.
Kamala Harrisová a Donald Trump se poprvé utkali v televizní debatě. Podle amerikanisty Jiřího Pondělíčka byla Harrisová klidnější, soustředěnější a disciplinovanější.
Konzervativní Barnier je pro levici, která už avizuje, že při prvním parlamentním zasedání předloží návrh na svržení vlády, trnem v oku. Nový premiér bude závislý na podpoře lepenovců.
Zatímco Donald Trump při úterní debatě promlouval ke svému voličskému jádru, Kamala Harrisová se snažila přesvědčit nerozhodnuté voliče, míní americký politolog Christopher Carman pro iROZHLAS.cz.
Donald Trump pokračoval v šíření fám o podvodech s hlasy, zatímco se uchází o druhý mandát. Jeho soupeřka se podle amerického tisku opakovaně snažila Trumpa vyprovokovat k agresivní reakci.
Harrisová se připravovala intenzivně na stranickém výcviku v Pittsburgu. Zabývala se tím, jak se má tvářit, jak má odrážet Trumpovy útoky, či jak má reagovat na případné urážlivé výroky.
V uplynulých týdnech vyslovil nezvykle vysoký počet amerických republikánů podporu demokratce Kamale Harrisové. Není to šokující. Mnoho středových republikánů volilo v roce 2020 Bidena.
Krajské volby probíhají každé čtyři roky ve 13 krajích s výjimkou hlavního města Prahy. Volby vždy do třetiny Senátu se konají každé dva roky. Hlasovat se bude 20. a 21. září.
Francie čekala na novou vládu dva měsíce od předčasných parlamentních voleb. O Michelu Barnierovi z pravicové strany Republikáni jako možném kandidátovi se začalo spekulovat až tento týden.
Rozhodující slovo může mít uskupení kolem krajně levicové političky Sahry Wagenknechtové. To vzniklo teprve letos, ale v obou spolkových zemích skončilo na třetím místě.
Povolební jednání budou nejspíš v obou spolkových zemích složitá, protože AfD nejspíš nenajde koaliční partnery. Konečné výsledky by mohly být k dispozici v noci na pondělí.
„Je možné, že nakonec budeme všichni po uzavření volebních místností a po sečtení hlasů překvapeni,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu český velvyslanec v Rakousku Jiří Šitler.
„Milujeme Donalda Trumpa. Máme rádi jeho politiku. Udělejme Ameriku zase velkou,“ provolává pan Bill, který se přišel na republikánského kandidáta podívat na mítink v Johnstownu.
Slíbila také, že pokud bude zvolena, pak lidé, kteří do USA vstoupí nelegálně, ponesou důsledky. „Jako prezidentka budu naše zákony prosazovat,“ prohlásila podle agentury AFP.
Venezuelská prokuratura už dvakrát předvolala Gonzáleze k výslechu, opoziční představitel se ale nedostavil. Ve čtvrtek jej předvolala potřetí. Pokud se znovu nedostaví, vydají na něj úřady zatykač.
„Lidé z Trumpova týmu chtějí ztlumit mikrofony, protože nevěří, že by se jejich kandidát dokázal 90 minut vkuse chovat jako prezident,“ okomentoval situaci mluvčí Harrisové.
Novinku budou moci krajané využít v příštím roce při sněmovních volbách, což se pokoušely změnit opoziční hnutí ANO a SPD, která u Čechů v cizině v minulých volbách příliš nebodovala.
„Historicky byla snaha sněmovní opozice proměnit krajské volby v jakési referendum o vládě, dát jim tak celostátní rozměr, promítnout do nich celostátní témata,“ říká politolog Lubomír Kopeček.
„Potraty nemusí nutně motivovat velkou většinu amerického voličstva, Ty, které motivuje, často motivuje silně,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí amerikanista z Univerzity Karlovy Jiří Pondělíček.
„V těchto volbách má náš národ vzácnou, prchavou příležitost překonat hořkost, cynismus a rozdělující bitvy minulosti,“ uvedla Harrisová v projevu, který trval asi 40 minut.