Policisté na Žďársku využívají skútry jen výjimečně, kvůli velké spotřebě
Policisté v Novém Městě na Moravě opět nastartovali sněžné skútry. Napadl sníh a tak mohou jednoduše kontrolovat chaty, nebo hledat ztracené běžkaře. Má to ale háček: skútry jsou velmi žíznivé a v době, kdy policisté šetří, vyjíždějí spíš za odměnu.
Ve Žďárských vrších policistům sněhem rozhodně neujedete. Stanice v Novém Městě na Moravě má dva skútry, které po sněhu uhánějí devadesátkou. Celou zimu je v soukromých garážích ve Fryšavě a Kadově mají policisté, kteří na nich kontrolují chaty nebo jezdí pro lyžaře.
„Na svoz pacienta jsme skútry využili asi třikrát, byli jsme tam vždycky první. Třikrát jsme je využili při pátrání po osobách, většinou po lyžařích. Jednou jsme dokonce jeli až do sousedního kraje na Chrudimsko, kde se u Rychnova ztratil lyžař, ale zajímavé je, že lyžaři byli vždycky nalezeni v restauracích,“ říká velitel stanice Libor Černý.
Policisté při reportáži redaktora Daniela Burdy vytáhli skútr poprvé za zimu, a ještě proto, aby byl na zimu připraven. Nejezdí totiž po pláních v okolí každý den, ale jen při zásazích nebo třikrát čtyřikrát ročně na kontrolu chat. Vysvětlení je jednoduché, velká spotřeba skútrů.
„Ta je skutečně enormní, protože na 100 kilometrů to žere skoro 40 litrů benzinu. Nádrž je na 40 litrů a za odpoledne je pryč,“ říká Černý.
Navíc vyjet na skútru není jednoduché ani z hlediska bezpečnosti. Je nutná perfektní znalost terénu, který pod sněhem skrývá mnoho nebezpečí.
„Jak je všechno pod sněhem, tak nevidíte ohradníky, příkopy a další věci. Mohlo by se zapadnout,“ vysvětluje zkušený řidič Ondřej Svoboda. Proto na policejních skútrech jezdí pouze dva lidé, kteří znají dobře oblast a terén.
Jízda na skútru je podle policistů odměnou ve službě. „Samozřejmě když na tom strávíte déle než jednu hodinu, tak už začíná být zima,“ dodává Svoboda.