Policisté odhalují na Vysočině čím dál víc řidičů se zákazem řízení, jde přitom o trestný čin
Na silnicích Vysočiny jezdí čím dál víc řidičů, kteří mají zakázané sedět za volantem. Přišli o řidičský průkaz kvůli vybodování nebo proto, že jeli pod vlivem alkoholu nebo drog. Podle zkušeností policejních hlídek řada z nich vůbec netuší, že se nedopouští pouhého přestupku, ale přímo trestného činu.
„Kdybych přišla o řidičák, tak bych za volant neusedla. Protože jsem z nějakého důvodu o ten řidičák přišla, byla to moje chyba, takže smůla, máš pech, budeš chodit pěšky,“ odpovídá na otázku Českého rozhlasu řidička, která právě na náměstí ve Žďáře nad Sázavou zaparkovala.
Stejným heslem se na Vysočině ale bohužel neřídí čím dál širší zástupy dalších.
Policisté odhalují na Vysočině čím dál víc řidičů se zákazem řízení. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Hana Mikulincová
„Účinně se projevuje bodový systém, kdy stoupá počet lidí, kteří dosáhnou 12 trestních bodů, a je jim uložen zákaz řízení motorových vozidel a oni přesto řídí a jsou přistižení policejní hlídkou, nebo jsou účastníky dopravní nehody, což se nám taky stává,“ potvrzuje šéf žďárského dopravního inspektorátu Zdeněk Kubík.
Za první měsíce letošního roku už hlídky na vysočině přišly na 42 takových řidičů, vloni jich bylo za stejné období jen 17.
Trestného činu se řidič dopouští, i když mu zákaz řízení skončil, on si ale nepožádal o navrácení řidičáku.
„Tady je podmínka, že podstoupí přezkoušení v autoškole, kde si musí zaplatit výcvik, a i v této době se člověk dopouští trestného činu,“ zdůrazňuje Kubík.
Za řízení i přes uložený zákaz hrozí až tříletý pobyt za mřížemi. Navíc má hříšník záznam v rejstříku trestů.