Pupečníková krev ženy z jižní Moravy zachránila Francouzku
Záchranu lidského života na druhém konci Evropy umožnila pupečníková krev darovaná rodičkou v kyjovské porodnici. Krev byla zamražena tekutým dusíkem ve Fakultní nemocnici Brno. Po pěti letech od uskladnění byla využita při transplantaci kostní dřeně u francouzské pacientky.
Nalezení vhodného cizího dospělého příjemce pro buňky z pupečníkové krve je přitom ojedinělé.
„To, že se najde – a to testování probíhá po celé republice a v Evropě – je opravdu obrovská náhoda. Pokud z historie vzpomínáme, tak je to teprve podruhé, co se v Brně něco takového povedlo,“ uvedla tisková mluvčí nemocnice Anna Mrázová.
Pupečníková krev se nachází v placentě a pupeční šňůře, které během těhotenství zajišťují výživu a dýchání plodu. Odebírá se těsně po porodu a po odstřižení dítěte od pupečníku.
S její pomocí je možné vyléčit některá vážná onemocnění, stejně jako kostní dřeň totiž obsahuje krvetvorné buňky. Je navíc tolerantnější k neshodným parametrům mezi příjemcem a dárcem.
Buňky získané z pupečníkové krve se totiž ještě téměř nesetkaly s vnějším světem. Pupečníková krev je ovšem velmi vzácná. Odebere se jí jen kolem jednoho decilitru a zpracování i skladování je nákladné.