S dluhy či exekucí pomáhá v Odrách na Novojičínsku terénní pracovnice
Odry na Novojičínsku chtějí vtáhnout do běžného života tamní romskou komunitu. Třinácti lidem radnice sehnala díky evropským penězům práci a do vyloučených ulic začala posílat terénní pracovnici. Náročný úkol dostala absolventka vysoké školy, která do míst, kam by někteří místní po setmění ani nevkročili, začala chodit do práce.
„S nimi je to těžké. Já bych večer nikam nešla. Jsou agresivní,“ nezastírá své obavy důchodkyně Květa.
Jenže všichni nejsou stejní. Příkladem může jít třeba Žaneta Bikárová. Místní ji mohou potkat nejčastěji v pracovním, se smetákem nebo hráběmi v rukou.
„Přináší nám to, nám všem Romům, hodně. Už nás posuzují trošku jinak, že nás nehážou do jednoho pytle. Mně to přináší zaprvé radost, že můžu někomu pomoct, a jsem ráda, že mám vůbec práci,“ říká Žaneta Bikárová.
Jak bude fungovat terénní pracovnice v Odrách na Novojičínsku, zjišťovala Jana Jeckelová
A teď Žaneta povýšila. Kromě úklidu města bude pomáhat absolventce Ostravské univerzity Monice Bednárkové.
„Budu se jim snažit radit, pomáhat. Jsem vlastně takový mezičlánek mezi úřadem a těmito lidmi,“ představuje svoje poslání Monika Bednárková.
Teď jen záleží na tom, jak si zhruba dvě stovky sociálně slabších dokáže pětadvacetiletá blondýnka získat. Podle Žanety záleží na tom, na jakou rodinu zrovna narazí.
„Jak která, protože tady jsou různí,“ domnívá se Žaneta Bikárová a dodává, že terénní pracovnice by Romům mohla pomoci zejména s bydlením, administrativou či korespondencí ohledně dluhů a exekucí.
Zpráva o terénní pracovnici se rozkřikla rychle. A tak Monika začala pomáhat prvním zájemcům. Zařídila romským dětem tábor a jedná s exekutory.
Zvětšit mapu