Skanzen na Veselém Kopci u Hlinska opět ovládnou maškary
Veselý Kopec u Hlinska dnes bude patřit maškarám. Na Tři krále totiž začalo období půstu a odříkání a také čas masopustních průvodů. A právě na Hlinecku se tento starobylý zvyk udržel až dosud. Podle kronikářských zpráv se datuje už do 19. století, ale navazuje zřejmě na starší tradici spojenou s koncem masopustního období. Ve skanzenu bude tradiční obchůzku předvádět vesnická skupina z obce Vortová.
Tradici masopustních obchůzek a masek si na Hlinecku lidé předávají z generace na generaci v nezměněné podobě. Průvod masek tak vždycky musí požádat o povolení k obchůzce.
Každá z masek má v průvodu svůj vlastní nezastupitelný význam a nelze ji ničím nahradit. V čele je laufr, který také za neposedné maškary odpovídá.
Tradici masopustního průvodu na Hlinecku připomíná reportérka Drahomíra Bačkorová
„Pak jsou mládenci, kteří kasu hostí, pak jsou Turci, Židi, cikánky, slamák, kominíci,“ vyjmenovává laufr Jiří Bříza.
A jak připomíná, zapomínat nelze ani na kobylku. Ta absolvuje celou obchůzku, aniž by tušila, že nakonec skončí v rukou rasa. Za vše, co provedla, jí srazí vaz. I tohle má ale při masopustu šťastný konec.
„Po chvilce dostane kobyla napít živé vody, vyskočí a následuje všeobecné veselí,“ vysvětluje etnografka Ilona Vojancová, a ředitelka skanzenu na Veselém Kopci.
Zatímco některé tradice vymírají, masopustním maškarám nic podobného nehrozí. V roce 2010 se tento lidový obyčej dostal díky své autenticitě na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO a místní si bez masopustní obchůzky nedokáží zimní měsíce vůbec představit.