Specializovaná centra pomáhají studentům s poruchami učení dosáhnout na titul

Vysokoškoláků s dyslexií přibývá. V Ostravě jim stejně jako tělesně postiženým studentům pomáhají specializovaná centra. Například Centrum Pyramida při Ostravské univerzitě dyslektikům zajišťuje individuálnější přístup. Úlevy sice čekat nemohou, pokud ale mají třeba problémy s psaním, jdou místo testu na ústní zkoušku. Využít mohou i modernější učebnice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dyslexie je v západních zemích nejrozšířenější porucha učení, kterou trpí pět až deset procent žáků

Dyslexie je v západních zemích nejrozšířenější porucha učení, kterou trpí pět až deset procent žáků | Foto: Fotobanka stock.xchng

Kateřina Nikelová na problémy s dyslexií poprvé narazila už ve školce.

„Chtěla jsem chodit do baletu, maminka mě přihlásila, ale já jsem nebyla schopná zvládnout motoricky ani podle rytmu tanec, na tom skončila moje kariéra baletky.“

Na základní škole ji učitelé odsunuli mezi odpadlíky, teprve na střední se jí začalo dařit. Když ale přišla na Ostravskou univerzitu, její problémy se vrátily a znásobily. Nakonec jí pomohla vyučující, která jí poradila, jak svůj hendikep překonat.

„Ve druhém ročníku bakalářského studia poznala, s čím zápasím, a začala mě provázet studiem i osobním životem, takže to byl pro mě největší zlom, když jsem potkala ji.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O pomoci dyslektiků na cestě k získání titulu natáčel reportér Stanislav Janalík

Na úřadech má sice pořád potíže s vyplňováním formulářů, před jméno si už ale píše magisterský titul. Dyslektici mají dveře na vysokou školu otevřené, musejí ale na sobě pracovat.

„Tam to záleží na intenzitě a stupni sebezodpovědnosti toho dítěte, která ale zase může narůstat tím, jak mu narůstají úspěchy a ubývají problémy,“ říká Lenka Pokrývková z ostravské Pedagogicko-psychologické poradny.

Kromě domácích cvičení, kterými posilují motoriku, zrakové nebo sluchové vnímání, navíc můžou využít modernější učebnice.

„Hodně pomáhají distanční texty, které jsou v současné době dosti populární. Struktura distančních textů jim může pomoci při vlastním studiu,“ vysvětluje vedoucí Centra Pyramida Renata Kovářová.

Speciální vyšetření

I když pomáhají jen osmi studentům s poruchou učení, jejich počet je ve skutečnosti mnohem vyšší.

„Je to odhalitelné při vlastních zkouškách, zápočtech, ale zase je fakt, že studenti se s tím naučí žít, překonávají to a zvládají.“

Každý vysokoškolák s dyslexií, který chce upravit podmínky studia, musí na Ostravské univerzitě projít speciálním vyšetřením.

Tereza Jelínková, Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme