Mladí univerzitní učitelé v Česku si stěžují, že jejich platy jsou menší než na středních a základních školách. Jejich iniciativa chce do vysokého školství přidat 11 miliard korun.
Podle mluvčí Petry Halíkové spolupracuje s bývalým šéfem Ústavu oceňování majetku Vysoké školy báňské Vladimírem Kulilem jiná část školy. Kam se přesně přesunul, ale odmítá vedení školy i mluvčí říct.
Soudce porovnával, jaké újmy vznikly Ševčíkovi a jaké VŠE. „Soud neshledal důvody pro závěr, že žalobcova újma je pro něj nepoměrně větší, než jaká může vzniknout právě VŠE v Praze,“ uvedl Wenig.
Pro Alexandera, jednoho ze studentů, to není o otevírání negativních pocitů. „Spíš to vnímám tak, že tam mám hodně hezkých vzpomínek. Nechci si to nechat zkazit takovou událostí.“
Mezi investiční opatření patří podle Králíčkové například zavádění kamerového systému či krizového informačního systému. K těm se podle rektorky Univerzity Karlovy její škola uchylovat nebude.
„Správní žaloba směřuje proti rozhodnutí rektora. Spěchal jsem, jak jen to šlo, protože ta žaloba je poměrně dlouhá. Byla tedy podána dnes (v pátek, pozn. red.) datovou schránkou,“ řekl.
Cena takového systému se pohybuje od 10 tisíc korun měsíčně až po 70 tisíc korun podle velikosti a náročnosti klienta. Podobně se liší i délka jeho instalace, může zabrat několik dnů nebo i měsíců.
„Mohu potvrdit, že k těmto situacím skutečně mohlo dojít. Rozhodně ale popírám, že někdo byl nucen k tomu, aby si podprsenku musel sundat,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz děkan fakulty Tomáš Šubrt.
Někteří studenti ihned protestovali, ale i tak jim dozor testy sebral. Učitelé následně chybu uznali a poskytli jim minutu a půl na dokončení. Studenti už ale nemohli opravit své dřívější odpovědi.
„Přijde mi, že svými vyjádřeními škola až trochu opovrhuje pocity studentek. Jediné, co jsme k tomu od školy četly, bylo, že nikdo nikoho nenutí,“ uvedla jedna ze studentek Anna.
Etická komise se sešla na podnět rektora univerzity Petra Skleničky v reakci na případy, ve kterých si studentky svlékaly kosticové podprsenky, které aktivovaly bezpečnostní rám v centru.
Jedenáct studentek Provozně ekonomické fakulty ČZU popsalo serveru iROZHLAS.cz, že si v listopadu pro vpuštění k testu musely svléknout podprsenku, důvodem bylo zpřísnění kontrol proti podvádění.
Bývalá ředitelka základní školy Drahomíra F. v úterý od soudu odešla s trestem dvou let vězení s odkladem na 30 měsíců. Na rozdíl od prvního rozsudku tentokrát senát uznal, že se dopustila podvodu.
Fakultní senát Národohospodářské fakulty VŠE se odmítl vyjádřit k odvolání děkana Miroslava Ševčíka. Rektor Dvořák vyjádřil zklamání, že i přes příslib stanovisko nedostal.
Zástupci města Olomouc, Univerzity Palackého a Olomouckého kraje byli dychtivými návštěvníky skoro na roztrhání a propagační brožury a předměty Olomouce na rozebrání.
„Mzdy na vysokých školách vzrostly o 36 procent a vědecké peníze o 37 procent za čtyři roky, ale v regionálním školství došlo k růstu platu o víc než 50 procent,“ říká bývalý ministr školství.
Do prvního ročníku chce fakulta přijmout dvacet uchazečů. Očekává, že dorazí až několik stovek přihlášek. Stomatologická péče patří v Moravskoslezském kraji k nejhůře dostupným zdravotním službám.
„Paradoxně mi reprezentace pomohla, protože byl jen jeden trénink denně a jinak jsme byli celý den zavření na hotelu. Využil jsem tak čas na učení lépe, než kdybych byl doma,“ vzpomíná Provod.
Motivace, rozpočet a vhled do oboru. Desítky mladých českých talentů bojují o pomoc s financováním studia na prestižních univerzitách ve Spojených státech nebo Velké Británii.
Body bude dál probírat na jednání vládní pětikoalice. To je plánováno na středu. Na úterním jednání takzvané tripartity se tak zástupci vlády nerozhodli, zda návrhy změn přijmou.
„Nejde o to potrestat jednu osobu, ale přijmout odpovědnost a řešit to kolektivně,“ říká autorka Marie-Luisa Purkrábková, která stojí za podcastem Reakce i iniciativou Ne!musíš to vydržet.
Soudkyně odmítla, že by se Drahomíra F. dopustila podvodu, když předložila zfalšovaný vysokoškolský diplom. Ženě tak udělila dvacetiměsíční trest odnětí svobody s dvouletou zkušební lhůtou.
Dvacetiletý student zemřel v prosinci 2018 kvůli otoku mozku, když musel vypít velké množství alkoholu, rybího tuku a dlouho stát polonahý venku ve studené vodě.
„Je také na zvážení, jestli by školy neměly mít větší volnost, nakolik se řídí zkouškou v češtině a matematice,“ zamýšlí se v rozhovoru pro Radiožurnál Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research.