Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Stavbu obchvatu Bruntálu má podpořit petice, s níž přišli radní

V Bruntále je v plném proudu podpisová akce za vybudování obchvatu města. Tamní radní nesouhlasí s postojem ministerstva dopravy, které výstavbu jihovýchodního obchvatu města nezařadilo do svých dlouhodobých plánů, takzvané Superstrategie 2011. Bruntálem projede 45 tisíc vozidel týdně. Způsobují nejen velký hluk, ale představují také velké nebezpečí pro chodce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byl otevřen obchvat Nymburka, tamní obyvatelé jsou spokojeni

Byl otevřen obchvat Nymburka, tamní obyvatelé jsou spokojeni | Foto: Pavel Pavlas

Obyvatelé Bruntálu na obchvat netrpělivě čekají. Trápí je hluk, prašnost a vysoká frekvence kamionů. Starosta Bruntálu Petr Rys potvrdil, že ke zhoršení situace došlo po otevření česko-polského hraničního přechodu ve Vysoké-Bartultovicích v roce 2003.

„Zvýšila se tranzitní nákladní doprava přes Bruntál; jsme přesvědčeni o tom, že vymístění této dopravy na jihovýchodní tangentu obchvatu je ideálním řešením.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma sleduje reportérka Jana Jeckelová

Přestože Bruntál usiluje o obchvat už více než dvacet let, v aktuálním dokumentu ministerstva dopravy, který zahrnuje plánované dopravní stavby až do roku 2025, není o Bruntále ani zmínka.

Podle Jakuba Ptačinského z ministerstva dopravy nedodal podklad k výstavbě Moravskoslezský kraj. Teď už se ale ministerstvo obchvatem zabývat bude, potvrdil Ptačinský.

„V tuto chvíli můžeme slíbit, že stavba bude posouzena, vzhledem ke svému zatížení zhruba tisíce nákladních aut za 24 hodin, vzhledem k tomu, že již má investiční záměr i dokumentaci pro územní rozhodnutí, tak má reálnou šanci dostat se někde do let 2015 až 2020.“

Město by jihovýchodní obchvat potřebovalo co nejdříve, rozhodnutí ministerstva dopravy proto teď chce podpořit podpisovou akcí.

„Sbírání podpisů zatím nijak časově neohraničujeme; chceme tak činit po dobu několika měsíců tak, aby se nám vrátily podpisy v řádu tisíců,“ vysvětluje Jiří Ondrášek z Městského úřadu v Bruntále. Podpisové archy jsou k dispozici na městském úřadě, v knihovně a na dalších veřejných místech ve městě.

Marika Táborská, Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme