Stovky horníků letos propustí společnost Czech Coal na Mostecku

Na severu Čech ztratí během letošního roku práci stovky lidí. Propuštěním hrozí společnost Czech Coal, která na Mostecku vlastní dva povrchové doly, v případě, že se vláda nerozhodne prolomit těžební limity. Naopak Severočeské doly žádné propouštění horníků neplánují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povrchový důl Družba na Sokolovsku

Povrchový důl Družba na Sokolovsku | Zdroj: ČTK

„Kde vezmeme peníze na jídlo?“ ptá se jeden z horníků. „Cítíme se velice ohroženi, vždyť se propouští, tady žádná jiná práce není,“ dodává další.

Horníci na dolech ČSA a Vršany na Mostecku mají strach, že přijdou o práci. Už na konci loňského roku odešlo z jednoho z dolů zhruba 200 zaměstnanců. Letos by se mělo v propouštění pokračovat.

„Na lomu ČSA Litvínovské uhelné bylo na podzim loňského roku zrušeno 200 pracovních míst. V prvním kvartále letošního roku budeme odstavovat další a zase to bude znamenat propuštění stovky zaměstnanců. Je to propouštění napříč celou skupinou,“ říká mluvčí společnosti Czech Coal Gabriela Sáričková Benešová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O propouštění horníků natáčel redaktor Jan Beneš

Odbory společnosti Czech Coal loni odvezly přes 1400 horníků před úřad vlády. Propouštění vidí jako zkázu regionu:

„Tady bude další armáda nezaměstnaných. Máme obavy o naše pracovní místa, o budoucnost regionu,“ řekl loni na podzim odborářský boss Czech Coalu Jaromír Franta. Vláda by podle něj měla prolomit těžební limity. Myslí si to i horníci:

„Samozřejmě, to je jediné, v co všichni doufáme a věříme.“ A myslí si to i samotný Czech Coal:

„My si myslíme, že rozhodně ano. Severočeský region byl postaven na průmyslových zaměstnavatelích, kteří jako jedni z mála celou restrukturalizaci toho pracovního trhu stále ještě přežívají. Myslíme si, že je to cesta do budoucna, jak udržet rozumnou míru zaměstnanosti v tomto regionu a jak i přinést nová pracovní místa,“ vysvětluje mluvčí Sáričková Benešová.

Vláda limity těžby neprolomí

Současná vláda se shodla na tom, že limity těžby neprolomí. Pokud by došlo ke změně vládního rozhodnutí, Krajský úřad Ústeckého kraje by prolomení limitů téměř jistě nebránil. Žádné propouštění neplánuje letos ani v blízké budoucnosti druhý dobyvatel uhlí - Severočeské doly.

„Severočeské doly Chomutov mají tu velkou výhodu, že patří do skupiny ČEZ a skupina ČEZ má zmodernizované elektrárny, některé už v provozu, jiné v procesu modernizace, tím pádem v naší společnosti, která dodává uhlí primárně do ČEZu, nehrozí žádné riziko, žádné propouštění,“ vysvětluje Vladimír Budínský.

Výpovědi v Severočeských dolech dostane podle něj nanejvýš několik zaměstnanců v kancelářích a v technickém zázemí, ti odejdou kvůli větší hospodárnosti provozu. I tak ale pro Mostecko bude letošní rok opět ve znamení front na úřadech práce.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme