Energetická skupina ČEZ nevyužije první z opcí na prodej uhelné elektrárny v Počeradech těžební skupině Czech Coal finančníka Pavla Tykače. Oznámil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Elektrárna tak zůstává členem skupiny ČEZ. O případném uplatnění druhé opce na prodej této elektrárny musí společnost rozhodnout v roce 2019.
3:04
|Marika Táborská, Petra Benešová, Iva Menšíková|Zprávy z domova
Čtvrtý nejbohatší Čech Pavel Tykač má od poloviny července zablokované některé účty a nemovitosti. Vlastník důlní společnosti Czech Coal je v obnoveném řízení stíhán pro podvod kvůli údajnému vytunelování CS Fondů.
Jistota práce až na padesát let pro lidi na Mostecku je hlavním přínosem smlouvy podepsané mezi společnostmi Czech Coal a ČEZ. Důl Vršany bude uhlím zásobovat elektrárnu Počerady na Lounsku. Naopak nejistá je budoucnost Litvínovské uhelné a dolu ČSA, který má uhlí jen na několik let, a místní se tak obávají tlaku na prolomení těžebních limitů.
Několik let trvající válka o uhlí skončila. Energetická společnost ČEZ dnes podepsala smlouvu s těžební skupinou Czech Coal miliardáře Pavla Tykače o dodávkách uhlí z dolu Vršany.
Na severu Čech ztratí během letošního roku práci stovky lidí. Propuštěním hrozí společnost Czech Coal, která na Mostecku vlastní dva povrchové doly, v případě, že se vláda nerozhodne prolomit těžební limity. Naopak Severočeské doly žádné propouštění horníků neplánují.
Dodávky tepla pro odběratele na východě Čech nejsou ohroženy. Společnost Czech Coal totiž bude dodávat uhlí do opatovické elektrárny i v příštím roce. Rozhodl o tom krajský soud v Ústí nad Labem. Obě společnosti vedou spor od letošního června a zatím se nedokázaly dohodnout.
Přístup vlády k hornické legislativě ohrožuje pracovní místa v regionech s již tak vysokou nezaměstnaností. Tvrdí to odboráři z těžařské firmy Czech Coal a dnes kvůli tomu přišli spolu se zástupci měst a obcí Ústeckého kraje demonstrovat před Strakovu akademii. Nelíbí se jim novela horního zákona, která ruší vyvlastňování pozemků kvůli těžbě.
Spor o dodávky tepla na východě Čech nekončí. Ani dnes se Elektrárna Opatovice nedomluvila se společností Czech Coal na nové smlouvě. Těžařská firma zastavila přísun uhlí do elektrárny začátkem června, na příkaz soudu ale dodávky později obnovila.
Těžařská firma Czech Coal má v pondělí oznámit, jestli je ochotna přistoupit na novou smlouvu s Elektrárnami Opatovice na dodávky uhlí v příštím roce. Rozhodující slovo bude mít představenstvo společnosti.
Opatovické elektrárny nabídly uhelné společnosti Czech Coal novou smlouvu na dodávky. Firma má týden na rozmyšlenou. Mezi oběma společnostmi se v červnu rozhořel obchodní spor, který vyvrcholil přerušením dodávek hnědého uhlí. Jejich obnovení nařídil předběžným opatřením soud.
Lidé z 60 tisíc domácností z Pardubic, Hradce Králové a Chrudimi se dnes dozví, jestli budou mít v zimě doma teplo nebo zda budou mrznout. Uhelná společnost Czech Coal, která v červnu přestala kvůli údajnému dluhu Elektráren Opatovice dodávat hnědé uhlí, sama vyzvala ke společnému jednání. Soud sice nařídil dodávky uhlí obnovit, opatření ale platí jen do konce roku a neřeší situaci po 1. lednu 2013.
Energetická společnost ČEZ zvažuje prodej uhelných elektráren a tepláren Počerady a Chvaletice. Zájem o ně mají společnosti Czech Coal a Energetický a průmyslový holding.
Šedesáti tisícům domácností na východě Čech hrozí, že budou bez tepla. Dodavatel uhlí, společnost Czech Coal, minulý týden vypověděla smlouvu Elektrárně Opatovice. Důvodem jsou údajně neuhrazené faktury na částky převyšující půl miliardy korun. Vedení elektrárny přerušení dodávek odsoudilo. Podle nich nic nedluží. Teplárna navíc od pátku nedostala uhlí ani na deklarované zajištění tepla pro obyvatele Pardubic, Chrudimi a Hradce Králové.
Válka o uhlí mezi českými miliardáři se stupňuje. Podnikatelská skupina Czech Coal, kterou ovládá Pavel Tykač, dnes vypověděla smlouvu o dodávkách mosteckého hnědého uhlí do Elektráren Opatovice.
Energetický gigant ČEZ a uhelnou společnost Czech Coal čeká další kolo soudního sporu. Na sklonku roku 2010 podal ČEZ žalobu na Czech Coal pro ušlý zisk. Verdikt městského soudu v Praze ale celý spor přesměroval ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem:
Zaměstnanci Czech Coalu měli neoprávněně prodávat hnědé uhlí pod cenou. Na rozsáhlé podvody přišel vnitřní audit společnosti, podle kterého je škoda 100 milionů korun. Zaměstnanci z odboru prodeje a nákupu měli uhlí prodávat pod cenou záměrně, bez vědomí společnosti, přičemž z toho měli mít vlastní prospěch.
2:45
|Martin Veselovský, Lucie Husárová 1, Eva Presová|Regiony
Těžařská společnost Czech Coal má k dispozici 6 až 7 miliard korun, za které by mohla od obyvatel Horního Jiřetína a Černic vykoupit jejich domy a pozemky. V přímém přenosu debaty Radiožurnálu v Litvínově to řekl místopředseda představenstva firmy Jan Dienstl.