Stovky studentů, policistů a zdravotníků si ve Zlíně vyzkoušely napadení školy střelcem

V budově zlínské střední školy se dnes střílelo. Šlo ale jen o cvičení, svého druhu v Česku ojedinělé. Několik stovek studentů dvou odborných škol, zaměřených na zdravotnictví a ochranu osob a majetku si tak zkusilo praktický zásah s policií, strážníky i záchrannou službou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté pomáhají při nošení zraněných před budovu školy

Policisté pomáhají při nošení zraněných před budovu školy | Foto: Andrea Kratinová

„Něco tam bouchá, asi spadly lavice,“ hádali studenti ze zhruba dvou stovek evakuovaných, kteří postávali kolem školy. Jak se zdá, o cvičení mnoho nevěděli.

Přímo v jedné třídě, kde se střílelo, byl také student prvního ročníku Střední zdravotnické školy Jaroslav Hradečný.

„Bylo to něco hrozného, všichni měli strach, všichni řvali. Terorista byl přímo u nás ve třídě a řval na nás, ať se všichni držíme u stěny a ať jsme potichu, jinak nás zabije. Je to nepopsatelné pro toho, kdo to nezažije,“ vylíčil okamžiky strachu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cvičení sledovala s mikrofonem reportérka Andrea Frydrychová

A jedním dechem dodává, že vůbec netuší jak by se zachoval, kdyby střelec byl skutečný. „Myslím, že by tam byla větší panika, spíš bych ztvrdnul a nevěděl, co udělat.“

Výstřely, slyšela také zástupkyně ředitele Světlana Jančaříková. „I když člověk o té akci trochu věděl, že je připravovaná, byla to trochu deprese nebo vnitřní stres, že je to něco, co se může stát i ve skutečnosti. Nebylo to příjemné,“ popisuje své pocity.

Mezi naoko zraněnými byla Kristýna Chovancová. Také ona netušila, co se to děje. Tu hrůzu má stále před očima. „Začala jsem se celá třepat, nevěděla jsem samozřejmě, co se děje, protože nám nikdo nic neřekl. Všichni jsme se splašili, začala jsem utíkat, pak jsem zakopla a zlomila jsem si nohu, děcka na mě začala šlapat.“

Zažít si podobnou otřesnou situaci nanečisto přesto může podle školního psychologa Jana Cváčka velmi pomoci v případě, že by se stala realitou. „Jsou to všechno lidi, kteří budou chránit jak majetek, tak osoby. V této souvislosti se domníváme, že tyto záležitosti by měli prožít,“ říká psycholog.

Školy jsou málo zabezpečené

Velkým problémem zůstává samotné zabezpečení škol. Základní školy jsou na tom podle Cváčka nejhůř, což potvrdil i Milan Holc z krajského policejního ředitelství.

„Máme spoustu škol, kde se nám pohybuje spoustu dětí, a my jako policie vnímáme, že vstupy do těchto škol nebývají úplně zabezpečeny, aby se tam nedostala nepovolaná osoba. A pro rodiče není nic důležitějšího, než život a zdraví jejich dětí,“ upozornil policista.

Samotné školy chtěly zjistit, jak by se s podobnou situací vypořádaly. Cvičení mělo dát také odpověď na kvalitu spolupráce s policií, hasiči i zdravotníky. Po zhodnocení průběhu akce chce škola vydat jakýsi manuál také pro ostatní pedagogy, aby v případě ohrožení věděli, jak se zachovat.

Andrea Kratinová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme