V Berouně vznikla akademie. Nabízí všeobecné vzdělání s důrazem na regionální souvislosti
V Berouně startuje první ročník nové akademie. Podle organizátorů by mělo jit o něco podobného, jako jsou populární univerzity třetího věku. Že o vzdělávání mají senioři veliký zájem, dokazuje i to, že všechna volná místa byla rezervována už na jaře. První setkání nových studentů je naplánováno na čtvrtek do Muzea Českého krasu.
Zájem o berounskou akademii předčil všechna očekávání. A to přesto, že v Berouně je přednášek hodně. Potvrzuje to i hlavní organizátorka akademie Hana Ludvíková, ředitelka Městské knihovny:
„Jako knihovna organizujeme spoustu přednášek a celkem tu zájem je, takže se to dalo předpokládat.“
Původně organizátoři počítali s třicítkou posluchačů, nakonec jich vzali víc než dvakrát tolik - sedmdesát. Sice se ani tak nedostalo na všechny, ale další navýšení počtu posluchačů by organizátorům narušilo jejich původní záměr.
„S větší skupinou se hůře pracuje, už to nejde individuálně a je to takové problematičtější,“ vysvětluje Ludvíková.
Tématem přednášek prvního ročníku bude mimo jiné i výtvarné umění s odkazy na regionální tradice. Tyto přednášky povede kunsthistorik Zbyněk Duda. Se svými posluchači půjde do i Duslovy vily, do salonku regionálních umělců.
„A to si myslím, že je vysoce zajímavé a užitečně. Poblíž Prahy, která většinou stahuje všechny zajímavé nápady a náměty i tvůrce k sobě, si tím Beroun zachovává jakousi integritu i v této oblasti,“ říká programová koordinátorka akademie Marie Holečková.
Myšlenka zaujala i zastupitelstvo města. Těší se také na zpětnou vazbu, a i proto na akademii přispěli 50 tisíci korunami. Také každý z posluchačů bude za přednášky platit. Cena za cyklus je 300 korun. Peníze půjdou především na honoráře pro přednášející.
„Budou to skutečně špičkoví odborníci, to ohodnocení musí být adekvátní jejich významu,“ objasňuje Hana Ludvíková.
František Šibrava se na akademii přihlásil i s manželkou. Zárukou jim je jméno spisovatelky a programové koordinátorky Marie Holečkové, která besedy na různá téma organizuje po celém Berounsku už řadu let.
„Vidím věci, kam bych se běžně nemohl podívat, a dozvím se zajímavé věci,“ říká František Šibrava, co ho na podobných besedách láká.
Organizátoři počítají s tím, že akademie bude mít tři ročníky. Podrobně rozpracovaných témat mají skoro třicet.