V Křešicích jsou i dva měsíce po povodni vidět škody, které velká voda napáchala
Následky červnové povodně už sice nejsou v Křešicích na Litoměřicku na první pohled znát, přesto je lidé denně pociťují. Rozvodněné Labe tehdy zatopilo více než 150 domů a bytů. Povodeň lidem změnila životy a jen zčásti už je vše, jak má být.
„Podtlaková kanalizace ještě nefunguje, ale postupně se bude zprovozňovat. Takže ještě nějaký čas potrvá, než to bude na sto procent,“ říká křešický zastupitel Miroslav Kébrt.
„Aby to fungovalo, aby se lidé mohli vykoupat a prát, tak jezdí fekální vůz, který nám vybírá podtlakové jímky. To znamená opravdu jedno vykoupání a jedno vyprání. Elektrika a tyto záležitosti, to všechno je. I komunikace už jsou vyklizené. Každý se teď stará o svůj baráček a průběžně se odváží suť,“ dodává.
Redaktor Miroslav Zimmer zjišťoval, jak se žije v Křešicích dva měsíce po povodni
Na opravě vytopeného domu pilně pracuje i rodina Čechových. „Podlahy se začaly bourat, teď se dávalo topení, musely se obouchat stěny ve sklepě. A teď se to nějak začíná dávat dohromady, protože se muselo čekat, než všechno vyschne,“ potvrzuje Kateřina Čechová.
„Bydlíme ve vyšším patře, ale jsou tam jenom tři místnosti, takže kuchyň děláme venku. Jenom tam spíš přespáváme. Zatím tedy provizorium. V půlce srpna by už mohla být kuchyň, takže už bychom se mohli stěhovat dolů,“ doufá.
Ještě rušněji je kolem křešické základní a mateřské školy. „O své dovolené pomáháme naší paní ředitelce a natíráme ploty,“ vysvětluje učitelka Jana Diviaková a její dvě kolegyně souhlasí.
Ředitelku Lenku Špittovou zájem potěšil.„Přišly vlastně zadarmo pomáhat, takže to jsou krásné okamžiky.“ Vděčná je všem, kteří škole i obci nějak pomohli.
Škola včetně sousední mateřinky zatím připomíná staveniště, v suterénu vrčí vysoušeče. Kvůli vlhku bude družina dočasně jinde, 2. září chce ale ředitelka za každou cenu otevřít. „Určitě se nám to podaří, věřím tomu. Spíš teď hodně hrajeme o čas ve školce, kde otevíráme už 19.,“ upozorňuje.