Ze státního rozpočtu půjde podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) letos na likvidaci povodňových škod 30 miliard korun, dalších deset miliard je vyčleněno na příští rok.
Záplavy v září postihly hlavně severní část Olomouckého kraje a Moravskoslezský kraj, kde poničily budovy v okolí vodních toků, dopravní infrastrukturu a velké škody způsobily i na vodních tocích.
„Třídy od čtvrtého po devátý ročník mají ranní, odpolední a distanční nebo prezenční výuku. Takže učíme na směny. Pedagogové z toho byli hodně rozladění,“ přiznává ředitelka školy v Opavě.
Z odhadovaných událostí činí 6,6 miliardy korun škody občanů. „Potvrzuje se, že intenzita denního přírůstku hlášení se postupně snižuje,“ uvedl mluvčí asociace Tomáš Pavlík.
„Teď nás určitě čeká demolice a pak se uvidí, jestli nám někdo pomůže. Nový dům se bude muset postavit v místě, které se nebude zaplavovat,“ říká Helena Keitges.
„Samotná obec může stanovit místní podmínky, dát vyšší částku více zasaženým, nižší částku méně zasaženým,“ řekl ministr s tím, že starostové dokážou lépe než stát určit, kdo potřebuje jakou podporu.
„Každý druhý byt má zahrnuto riziko povodně. Majitelé rodinných domů jsou opatrnější a riziko velké vody si sjednaly dvě třetiny z nich,“ uvedl produktový expert pojišťovny Martin Podávka.
„Toto jsme tady ještě nezažili. Bělá se tady vylévala častěji, ale Staříč se vždycky ve vysokých korytech udržel,“ popisuje Marek Vystavěl, podle kterého bylo vody třikrát víc než v roce 1997.
Hlavní příčina výpadku byla v nedávné aktualizaci bezpečnostní komponenty firmy CrowdStrike. Chyba způsobila pád, který znemožnil spuštění systému Windows a vedl k modré „obrazovce smrti“.
Mrazy zasáhly hlavně sady v Čechách. Ovocnáři odhadují, že škody přesáhnou miliardu korun. O výkyvech teplot řekl radiožurnálu více Jakub Hruška z ústavu globální změny Akademie věd.
Každé ráno teď vinaři sledují, jakou škodu jim způsobila další vlna nočních mrazů. Pro některé z nich kvůli tomu skončila sezona dřív, než vůbec začala. Nebudou mít totiž co sklízet.
Poruchy energetici odstraňují, ale silný vítr fouká dál. Výstraha meteorologů platí do středečního večera, v nárazech může mít vítr rychlost 55 až 70 kilometrů za hodinu.
Dva lidé zemřeli při tornádu, které zřejmě zasáhlo kemp s mobilními domy v Lakeview v Ohiu. „Je to neuvěřitelné. Ty škody tady nahoře jsou prostě neuvěřitelné,“ řekl šerif okresu Logan v Ohiu.
Hasiči zatím podle mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jaroslavy Benešové zásah neukončili, zůstávají na místě, dohledávají skrytá ložiska a oheň dohašují.
Stromy uvnitř oplocení, kam zvěř nemá přístup, převyšují ty ostatní o 25 centimetrů. Podle výzkumníků překročilo kritickou hranici ztráty přírůstku na kontrolních plochách 57 procent druhů dřevin.
Prezident se snažil s velkými obtížemi dostat do města po pozemních komunikacích a část cesty musel podle agentur urazit pěšky. Záběry z místa i svědectví ukazují rozsáhlé škody na majetku.
Při likvidaci požáru se vystřídalo kolem 200 hasičů z téměř 50 jednotek. Kriminalisté požár vyšetřují pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.
Slovinské obce stále zůstávají poničené povodněmi. Lidé od pátku uklízejí a začínají pomáhat i dobrovolníci. Premiér se chce do budoucna více připravit na možné přírodní katastrofy.
„Dokážu si představit ztráty na lidských životech během války a vše, co prožíváte. Oceňují, že přikládáte velký význam lidskému rozměru dění a obraně kultury a vzdělávání,“ prohlásila Azoulayová.
Podle prvotních zjištění největší škody vznikly v lese mezi Nýrovem a Zábludovem. Podle meteorologa Münstera nešlo o poničený pás, ale spíš o jednotlivé vyvrácené stromy.
Na základě Bidenova rozhodnutí lze vyčlenit federální prostředky na obnovu v zasažených okresech. Peníze poputují také na dočasné ubytování, opravy nepojištěného majetku či pomoc zasaženým podnikům.