V Libereckém kraji je bez práce téměř šest tisíc lidí nad 50 let
Lidí bez práce v Libereckém kraji neubývá. Naopak, firmy zeštíhlují provoz a propouští. Týká se to z velké části starších lidí a tak je nezaměstnaných ve věku 50 plus stále víc. Práci hledají těžko, protože firmy dávají přednost mladším, i když to otevřeně nepřiznají.
Pan Pavel z Liberce ve svých dvaapadesáti letech přišel o zaměstnání v obchodě s malířskými potřebami. Už více než rok se marně snaží sehnat práci ve svém oboru.
„To je práce, která mě strašně bavila, a vedoucí si tma nechala svoji dceru. Prostě jsem dostal výpověď pro nadbytečnost,“ vysvětluje Pavel.
O zaměstnání v té době přišla i jeho manželka. Svízelnou situaci umocnilo i to, že dcera studuje vysokou školu a stále platí hypotéku na dům.
Pan Pavel by v této chvíli dělal téměř cokoliv, problém ale je, že o něj žádná z oslovených firem nejeví zájem.
„Byl jsem na úřadu práce. Už jsem posílal i několik e-mailů, ale prostě většinou napíšou, že se ozvou, a tím to končí,“ říká pan Pavel.
I zaměstnankyně personální agentury, která nechce být jmenovaná a také jsme jí na její přání pozměnili hlas přiznává, že najít práci pro staršího člověka není jednoduché.
„S jednou společností jsme hledali lidi do administrativy. Nevzali nikoho, komu bylo více než 35 let. Jedna paní mi sem dokonce přišla plakat, protože jí mladá personalistka řekla, že je stará. Bylo jí padesát,“ uvedla pracovnice personální agentury.
K poslednímu prosincovému dni bylo v evidencích na Úřadech práce v Libereckém kraji evidováno téměř šest tisíc lidí nad padesát let, což je čtvrtina z celkového počtu nezaměstnaných.