V Náhlově na Českolipsku se konaly tradiční oslavy. Přijeli i někteří z obyvatel zaniklých obcí
V sobotu se sešli v Ralsku - Náhlově na Českolipsku lidé k jubilejnímu pátému ročníku Oslav Horních vsí. Náhlov patří mezi obce, které na rozdíl od ostatních v okolí nezanikly, přestože má dnes jen několik desítek obyvatel. Oslavy zaniklých vsí, které museli ustoupit vojenskému výcvikovému prostoru, nezačaly žádným projevem vedení města, ale v duchu křesťanské tradice.
Motlitbou k svaté Marii začaly oslavy v Náhlově na Českolipsku. Pro zhruba stovku návštěvníků byla připravená i mše v kapli svatého Floriána.
„My vás tady chceme přivítat jménem Společenství historie Ralska, Mimoně a okolí a Společenství Náhlov. Pan Králík je starosta Ralska, čtvrtého největšího města co se týče rozlohy. Pane starosto nic od vás neočekáváme, jen nijakou zdravici,“ řekla na adresu přítomného starosty jedna z organizátorek.
„Tady už bylo řečeno tolik, že na mě opravdu zbývá jen ta zdravice," reagoval starosta Ralska směrem k organizátorům i návštěvníkům.
V Náhlově na Českolipsku se konaly tradiční oslavy. Natáčel tam redaktor Tomáš Mařas
Do Náhlova přijeli pamětníci i bývalí obyvatelé, stejně jako Gerhard Tomasch. „Nejsem místní. Bydlel jsem tady od roku 1947 padesát let. Schází se tu pamětníci, souputníci, přátelé, příbuzní. Většinou jsou to děti nebo následníci těch rodin, které byly z části vysídlené po válce,“ vysvětluje.
Na adresu česko-německého jména dodává: „Já i to Tomáš píšu německy - Tomasch."
Nebyli to jen pamětníci a obyvatelé zaniklých vsí, ale také horníci, kteří přijeli do Náhlova na oslavu. „V roce 2011 byl založen hornicko-historický spolek pod Ralskem a chceme trošku zmapovat hornickou činnost v této oblasti,“ připomíná starosta.
Jeden z organizátorů akce, Petr Polakovič, vysvětluje, proč se konají v zapomenuté oblasti Náhlova už páté oslavy.
„Odsunem původních obyvatel byli vykořeněné, celkově v tom pohraničí, zvyky a tradice. Ze starých fotografií víme, že tady ty tradice existovaly. Idea byla zaprvé obnovit kapličku, která je symbolem nějakých tradic a snažit se obnovit ty slavnosti a tradice. Tady bylo asi kolem 200 obyvatel a prakticky 90 procent z nich se muselo vystěhovat,“ popisuje.
Připravené bylo i občerstvení. K jídlu si návštěvníci mohli dát, co chtěli. A jak řekla jedna z organizátorek, pokud lidé přispějí nějakou korunou, budou rádi a peníze použijí na opravy v Náhlově.
V oblasti kolem Náhlova zaniklo v druhé polovině minulého století neuvěřitelných 25 obcí.