V Ostravě bude zřejmě vládnout koalice ČSSD a ODS
V řadě obcí a měst zvítězili sociální demokraté, ale ostatní politické subjekty se snaží dohodnout na silnějších koalicích a poslat ČSSD do opozice. V Ostravě sociální demokraté přesvědčivě porazili dosud vítěznou ODS a je téměř jisté, že budou ve vedení města.
Skoro jisté je i to, že v Ostravě bude sociálnědemokratický primátor, pravděpodobně jím zůstane Petr Kajnar.
Vyjednávání mají oficiálně odstartovat až dnes, protože teprve včera večer se sešel městský výkonný výbor strany a nový klub zastupitelů. Společně zvolily vyjednávací tým a sdělily, že chtějí oslovit všechny strany, které se dostaly do zastupitelstva, tedy ODS, TOP 09, hnutí Ostravak a KSČM.
Možnosti pro sestavení pohodlné koalice mají dvě, a to spojení s ODS, nebo KSČM. Sociální demokraté neoficiálně naznačovali, že pokračování velké koalice s ODS je pro ně tou nejlepší variantou.
Občanští demokraté by do koalice s ČSSD šli, potvrdil to i lídr občanskodemokratické kandidátky Dalibor Madej. Navíc v Ostravě rozdali voliči křesla tak, že bez komunistů by ODS nebyla schopna vytvořit většinovou koalici. Pokud si tedy chce strana zachovat vliv na chod města, jinou alternativu, než vládu s ČSSD, nemá.
Koalice s KSČM je nepravděpodobná
ČSSD má možnost utvořit v Ostravě většinovou vládu i s KSČM. Obě levicová strany teď spolu ovládají Moravskoslezský kraj. ČSSD s KSČM společně Ostravu vedly v roce 2002 až 2006. Nyní se ale jejich spolupráce koaliční spolupráce neočekává. Ostravští sociální demokraté komunistům už jednou odmítli utvořit koalic, i když je k tomu celostátní vedení tlačilo. Nakonec dali přednost ODS.
Překvapením letošních voleb v moravskoslezské metropoli je hnutí Ostravak, které v magistrátním zastupitelstvu získalo deset z 55 křesel. Do vedení magistrátu se ale pravděpodobně nedostane. Aby tam mohlo být, musela by vzniknout širší koalice. Mezi Ostravakem a velkými stranami navíc panuje velká antipatie. Hnutí chce spíše v kritice vedení pokračovat.
V senátních volbách v ostravském okrsku do druhého kola postoupila stávající senátorka Liana Janáčková a starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř. Prohlášení premiéra Nečase, že by ODS měla podpořit v druhém kole pravicové kandidáty, v Ostravě vyvolala vlnu nevole.
Liana Janáčková byla členkou ODS až do roku 2004, kdy ze strany vystoupila, protože v primárkách před volbami do senátu před ní dostala přednost jiná kandidátka a Janáčková tehdy kandidovala za nezávislé a svoji odpůrkyni porazila.
Další střet mezi Janáčkovou a ODS přišel na obvodní mariánskohorské radnici. Janáčková tam zosnovala puč, přetáhla na svou stranu jednu členku ODS a v křesle starosty vystřídala občanskodemokratického starostu. Město ovládané ODS pak na obvodní radnici uvrhlo tvrdou kuratelu.
Situacemůže zkomplikovat vyjednávání o velkých koalicích v Ostravě. Druhý kandidát Antonín Maštalíř je sociální demokrat, takže možná tvrdá výzva premiéra Nečase, aby se ODS pokusila, aby senát nezoranžověl, trochu vrhá stín na vyjednávání ODS a ČSSD v Ostravě.