Vousatý opat, koncerty, rytířská klání. Památky v Plzeňském kraji se chystají na hlavní sezonu

Už za několik dnů odstartuje na památkových objektech nová návštěvnická sezona. Hrady, zámky a kláštery v Plzeňském kraji, které spravuje Národní památkový ústav, se veřejnosti po zimní přestávce znovu otevřou v sobotu 30. března. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé novinky, ale také osvědčené kulturní akce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klášter Plasy - severovýchodní a severozápadní část ambitu prvního patra

Klášter Plasy - severovýchodní a severozápadní část ambitu prvního patra | Foto: Klášter Plasy

Prohlídkové trasy některých památek obohatí oproti loňsku nové exponáty. Dosud nikdy nevystavovaný obraz uvidí návštěvníci v klášteře v Plasích.

„Každý rok se nám daří vždycky něco z toho původního vybavení kláštera vrátit do trasy. Letos se nám podařilo zapůjčit si obraz Jakuba Pergra Vrchoty z Rosenwertu, což je jedno z nejstarších zobrazení plaského opata, ne-li vůbec nejstarší. Je z roku 1649. A tady toho opata Jakuba Pergra teď budeme poprvé prezentovat návštěvníkům,“ říká kastelán plaského kláštera Pavel Duchoň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Monika Zettlová

K obrazu si návštěvníci vyslechnou i zajímavou historii. „Ona se k němu váže i nějaká pověst o plaských čápech, to tam budeme také říkat. Speciálně v dubnu se tomu budeme věnovat o víkendech,“ podotýká Pavel Duchoň.

A k obrazu kastelán dodává ještě jednu zajímavost. „Je to jediný vousatý opat, který je vyobrazen,“ uzavírá Duchoň.

Třináct nově zrestaurovaných olejomaleb s tématikou španělské jezdecké školy zase ozdobí expozice zámku Manětín, kam se podle kastelána Karla Maška soubor vrátí z muzea ve Slatiňanech.

„Koně prezentujeme na Manětíně. Manětínská šlechta koně uznávala a na hospodářském dvoře se zabývala jejich chovem, takže bych byl rád, aby se vrátila ta historie zpátky. Je to opravdivý unikát,“ poznamenává Mašek.

Jednu z největších historických akcí uspořádá hrad Velhartice. Akce s názvem Štíty stříbrného lva zavede návštěvníky do období vlády Lucemburků. Lidé tu budou moci mimo jiné ochutnat pokrmy, které se vařily ve středověku ve vojenském ležení Jana z Lucemburku.

„Můžete zažít středověkou operaci, budou tam turnaje jednotlivých pánů, kteří budou bojovat o přízeň dam, které budou na tribunách. Velké množství rytířů, panošů, fraucimoru. Oni se potom rozprostřou i do hradu, takže nejsou jenom v ležení, ale speciálně dámy, ty působí v palácích a tam si povídají s návštěvníky a tak,“ popisuje kastelán Velhartic Petr Mejstřík.

Šumavský hrad Velhartice | Foto: Lukáš Milota

Klášter Kladruby zahájí sezonu Velikonočním jarmarkem a také letos uspořádá speciální noční prohlídky Nocí ke hvězdám Santiniho Aichla. Jak popisuje kastelán Milan Zoubek, akce se koná ve spolupráci s klášterem v Plasích.

„Návštěvníci jdou na prohlídku, která vede ambitovými chodbami, refektářem a končí v kostele, kde pak mají možnost si vyluštit část tajenky a kostel si prohlédnout. Musí zodpovědět spoustu otázek a za to vyluštění tajenky v podstatě mají vždycky vstup do toho druhého kláštera zdarma. Podobný princip funguje zase v Plasích,“ říká Zoubek.

Velkým lákadlem nové sezony na hradu a zámku v Horšovském Týně bude výstava kostýmů a rekvizit ze seriálu Cirkus Humberto. A na památkách se i letos uskuteční řada tradičních a oblíbených kulturních akcí.

Například v klášteře v Kladrubech hudební festival Kladrubské léto, koncerty a výstavy na zámku Kozel nebo divadelní představení a kytarové koncerty jako součást festivalu Nebílovské léto.

Vstupné na státní památky v Plzeňském kraji se letos nezdraží, výrazně měnit se nebude ani otevírací doba.

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme