Záchrana lázní Kyselka od jara pokročila, i přes přetrvávající spory a vášně
Pražský městský soud se v tomto týdnu opět zabýval kauzou Kyselka. Tentokrát rozhodl o tom, že se Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky nemusí omlouvat šéfovi společnosti Mattoni za kritiku péče o zdevastované lázně. I přes spory se na opravě zchátralých objektů dál pracuje.
Záchranu bývalých lázní si dala za cíl obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka, která vznikla před rokem. Jejím šéfem se stal Vladimír Lažanský, který začal před 15 lety s obnovou nedalekého zámku Chyše.
„My si na záchraně lázní Kyselka chceme předvést, že se dá opravit památka za velice rozumné peníze. Tak jako jsem to udělal já. Zámek Chyše zatím stál 80 milionů, můžu vás ubezpečit, že kdyby byl státní, tak stál 250 milionů, a nebyl možná ještě takhle hotový,“ představil svůj pohled na věc Lažanský.
Vznik obecně prospěšné společnosti podpořil nejen pravnuk zakladatele lázní Kyselka Rudolf Matttoni, ale také třeba město Karlovy Vary, obec Kyselka či Karlovarský kraj. Dvacet milionů korun poukázal na chod společnosti také šéf Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasquale.
Záchrana Kyselky opravdu začala. Patrné to bylo už na jaře, kdy tam Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví pořádala za velkého zájmu veřejnosti slavnostní vstup do nové sezony.
První zmínky o takzvané Bukové kyselce pocházejí ze 16. století, samotné lázně ale byly založeny až ve 20. letech 19. století. Nejvýrazněji jsou ovšem lázně Kyselka spojeny s osobou investora a výrobce minerálních vod Heinricha Mattoniho. Nejslavnější exportér minerální vody Rakousko-Uherské říše působil v Karlových Varech a jeho zásluhou byla Kyselka vybudována do kdysi slavné podoby. V areálu se nachází řada architektonicky významných budov, které jsou však ve špatném stavu. Jedná se především o ukázky vrcholného historismu a také řadu objektů v secesním duchu.
„Jsme spokojeni částečně, určitě by to mohlo být lepší,“ znělo podzimní hodnocení postupu prací ze strany Martina Kadrmana z Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví.
V současné době firma Mattoni dokončuje opravu historického domu Stallburg a pracuje i na dalších objektech, které v Kyselce vlastní.
Obecně prospěšná společnost, které patří další nemovitosti bývalých lázní, zajistila nejhůře postižené objekty a vyčistila historický park.
Šéf obecně prospěšné společnosti Vladimír Lažanský si je vědom, že záchrana Kyselky je na začátku. „My uděláme všechno proto, abychom to tam nezdržovali, abychom tu Kyselku zase dostali do dobrého stavu,“ poznamenal Lažanský.
Na zakonzervování poničených objektů v Kyselce před zimní sezonou mají zástupci obecně prospěšné společnosti už jen několik posledních týdnů.