Zájem žáků o učení a řemeslo stále klesá, školy začínají mít problémy

O řemeslo má ve Středočeském kraji zájem stále méně žáků základních škol. Většina z nich odchází z devátých tříd studovat střední školy nebo gymnázia, protože chtějí maturitu. Učňů dramaticky ubývá, a některá učiliště nebo odborné školy tak začínají mít problémy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učni - truhláři

Učni - truhláři | Foto: Pavel Pavlas

Kladívko a vrtačka jsou jen dvě nářadí, se kterými se mladí řemeslnící musí naučit pracovat.

Manuální práce žáky ale neláká. Ve školním roce 2006/2007 se ve středních Čechách učilo nějakému řemeslu přes 14 tisíc chlapců a dívek. V letošním školním roce jich už je něco málo přes deset tisíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký je ve středních Čechách zájem o učňovské obory, zjišťoval reportér Pavel Pavlas

Patří mezi ně například Tomáš Kobylka, který se učí druhým rokem na Střední odborné škole řemesel v Kutné Hoře na zedníka. Práce ho baví.

„Je to pěkná práce, když to člověk umí. Můj otec je také zedník,“ říká Tomáš.

Když se rozhodoval, jestli se jít učit řemeslo, tak neváhal. Podobně na tom byl i Tomášův spolužák Jakub Kňákal. Na otázku, zda se dá řemeslem uživit, odpovídá přesvědčivě. „Stoprocentně dá. Když člověk bude chtít, tak půjde všechno."

Oba kluky učí Vladimír Loužil. I on potvrzuje, že zájem mladých lidí o řemeslo klesá, a dokládá to počtem žáku ve třídě. „Před deseti lety to bylo kolem třiceti žáků a teď jich je maximálně patnáct.“

Učni - zedníci | Foto: Pavel Pavlas

Věří ale, že se to všechno brzy změní. „Je to zřejmě tím, že dětí je celkově málo. Jestli se tohle zlepší během pěti nebo deseti let, až bude populace dětí větší, tak by se to mohlo vrátit do těch kolejí, jako to bylo před deseti lety,“ míní Loužil.

Přilákat mladé lidi do lavic učilišť a středních odborných škol se snaží i Středočeský kraj. Už tři roky dává učňům stipendia. Letos na ně uvolnil více než 12 milionů korun.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme