Růst počtu prváků ve stavebních oborech v uplynulých letech podle institutu převýšil i tempo, jakým začalo přibývat středoškoláků v důsledku demografického vývoje.
Technické školy na Vysočině mají nové CNC frézy a soustruhy za desítky milionů korun. Jsou srovnatelné s vybavením ve špičkových výrobních podnicích a pro studenty to znamená šanci na lepší pracovní uplatnění.
Novinové titulky o učních byly v posledních letech až monotónní. Hlásaly, že žáků na středních odborných školách je málo, všichni chtějí mít maturitu a do učení se nikomu moc nechce. Počty učňů sice klesly, mnohem větší problém je ale to, že ze škol přicházejí do praxe nepřipravení absolventi.
Jihlavští učňové mají nové dílny. Z vymrzlých pracovišť roztroušených po celém městě se sestěhovali pod jednu střechu do Helenína. Kromě nových strojů si mladí řemeslníci ze Střední školy stavební pochvalují především teplo.
Sehnat vyučeného řezníka nebo krejčího, s tím mohou mít firmy v Plzeňském kraji problém. Zájem žáků o tradiční řemesla totiž i na západě Čech upadá. Na nedostatek kvalifikovaných pracovníků reagují některé odborné školy nebo učiliště v regionu. Nové obory chystají například některé krajem zřizované školy na Tachovsku.
Středočeští učni se mohou dál těšit na stipendia. Stejně jako v předchozích třech letech jim je v následujícím školním roce dá Středočeský kraj. Příspěvkem na vzdělání se snaží u mladých lidí vzbudit zájem o řemeslo, a tím pomoci učňovskému školství.
Středním školám a hlavně učilištím v Královéhradeckém kraji chybí noví studenti. Před týdnem přišlo k přijímacím zkouškám zhruba 4000 žáků devátých tříd, kapacita škol v regionu je přitom téměř dvojnásobná. Královéhradecký kraj tedy připravuje slučování některých středních škol.
Město Letohrad chce zvýšit zájem o studium na tamní průmyslové škole a odborném učilišti a také si udržet kvalifikované odborníky. Radnice proto jedná se zástupci firem z oblasti o možnosti poskytnutí stipendií studentům a také jejich pozdějšího uplatnění v těchto firmách.
O řemeslo má ve Středočeském kraji zájem stále méně žáků základních škol. Většina z nich odchází z devátých tříd studovat střední školy nebo gymnázia, protože chtějí maturitu. Učňů dramaticky ubývá, a některá učiliště nebo odborné školy tak začínají mít problémy.
Mladí učni na Vysočině budou mít zřejmě brzy problém u závěrečných zkoušek. Odborných komisařů, kteří se musejí podepsat pod jejich klasifikaci, totiž ubývá. Některé školy je prý nutí, aby nechali projít i žáka, který v budoucnu nebude schopný správně dělat svoje řemeslo.
Česká republika bude motivovat firmy, aby podporovaly učňovské školství. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to oznámil ministr průmyslu a obchodu a první místopředseda ODS Martin Kuba. Podle ministra se tak zvýší zájem mládeže o technické obory.
Podobně jako maturanti budou mít i učni letos jednotnou zkoušku. Dobrovolně se pro ni rozhodlo skoro 80 procent odborných škol. Úroveň v oborech bude stejná pro všechny žáky. Totožná budou i zadání.
O větší sladění českého technického školství se sousedním Německem usiluje ministerstvo průmyslu a obchodu. Zkušenosti se zapojením firem do školství sbírá hlavně v sousedním Bavorsku a Sasku. Tam funguje duální systém vzdělávání, kdy se firmy na vzdělání učňů i studentů přímo podílejí. Do pilotních projektů na vybraných českých školách by se pak mohly zapojit i německé firmy.
České podniky se potýkají s nedostatkem odborných zaměstnanců. Nejde jen o technicky vzdělané vysokoškoláky, ale chybí především dobří dělníci. Tato situace trvá už několik let. Ale s tím, jak staří dělníci odchází do důchodu, se stále více projevuje nedostatek vyučených mladých lidí. Nebo starších, kteří se dokáží přeškolit. O potížích podniků s hledáním lidí má dobrý přehled i Hospodářská komora, která dostává informace od svých 14 tisíc členů.
Odborné vzdělávání na učilištích je na pokraji kolapsu. Tvrdí to ministr školství Josef Dobeš (VV), který proto chce podpořit žáky na učilištích, kam by podle něj mělo chodit více dětí. Ministerstvo školství mimo jiné chystá změnu financování středních škol, kde dochází k velkým nerovnostem.
V prosinci vzrostl výrazně počet lidí bez práce. Tuzemská míra nezaměstnanosti v Česku se zvýšila o celý procentní bod na 9,6 procenta. Analytikové se domnívají, že důvodem jsou vládní reformy, propouštění ve veřejné sféře i sezónní faktory, a to například ukončování smluv na dobu určitou ve stavebnictví. Do budoucna by k lepšímu uplatnění na trhu práce měla přispět reforma učňovského školství.
V Liberci se tento týden sejdou "Machři roku". Přesně takto se totiž jmenuje celostátní projekt na popularizaci a obnovu prestiže učňovského školství. Půjde tedy o "machry" z řad například truhlářů, instalatérů či lesníků.
Elektrikáři, zedníci, truhláři, chemici - to je jen zlomek profesí, které za pár let už nebude mít kdo dělat. Zájem o technické obory už několik let rapidně klesá a některé firmy začínají mít problémy s nedostatkem odborníků. Na poplach bijí i úřady práce a odborné školy - Pardubický kraj kvůli tomu dnes pořádá první krajskou konferenci na podporu vzdělávání.