Zdrojem radiace v pražském Podolí je zřejmě malý váleček

Experti na jadernou bezpečnost už našli zdroj zvýšené radiace na dětském hřišti v pražském Podolí. Pracovníci Ústavu jaderného výzkumu v Řeži objevili 8 centimetrů pod povrchem vedle odpadkového koše váleček o rozměrech 2 centimetry krát 2 milimetry. Specialisté váleček vyzvedli a odvezli k prozkoumání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hřiště v Podolí bylo po zjištění radiace uzavřeno

Hřiště v Podolí bylo po zjištění radiace uzavřeno | Zdroj: ČTK

Zatím se neví, odkud váleček pochází. V úvahu přichází jak medicína, tak průmysl, kde se mohl tento předmět používat.

„Nález je malý váleček přibližně 2 centimetry na 2 milimetry, kovový. A pracovníci z Řeže si ho odvezou teď do laboratoře, kde proběhne analýza. Přesně určí, co to je a na základě tohoto bude možno usoudit, odkud se toto vzalo,“ řekla vedoucí terénní skupiny Irena Češpírová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Hergeta z místa nálezu radioaktivního válečku na hřišti v Podolí v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Hřiště, kde se váleček našel je v tuto chvíli už znovu otevřeno a žádné nebezpečí na něm nehrozí.

Lidé, kteří se na tomto hřišti pohybovali pravidelně a často a mají obavy o své zdraví, se mohou obrátit na Státní úřad pro jadernou bezpečnost, kde jim poradí, jak se zachovat.

„Nejlepší způsob, jak se na nás obrátit, a jsme na to vycvičení z doby, kdy jsme odpovídali desítky a stovky dotazů denně po havárii jaderné elektrárny Fukušima, je buď webová stránka, kde je konference, kde se dá položit jakýkoliv dotaz, a bude v hodinách nebo dnech zodpovězen, anebo emailem. Zase emailové adresy jsou na té webové stránce. Je tam i telefonní číslo, na které se dá zavolat, a pracovníci jsou informováni, koho kam přepojit,“ uvedla předsedkyně úřadu Dana Drábová.

Dodala, že krátkodobý pobyt v blízkosti toho zářiče určitě nepřináší žádné ohrožení.

„Na druhou stranu v tom jednom jediném místě – ono je to opravdu velmi lokalizované – za hodinu pobytu by ten člověk obdržel roční limit,“ uvedla Dana Drábová.

Přesnější důsledky radioaktivního válečku budou odborníci znát možná už zítra.


Zvětšit mapu

Radek Pavlovič, Jan Herget, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme