Coming out v bulváru, šikana a sebevražda. Tragický příběh prvního otevřeně homosexuálního fotbalisty
Českým, ale i celosvětovým fotbalovým prostředím rezonoval coming out záložníka Jakuba Jankta. Ve vrcholném fotbale totiž homosexuálové dlouhodobě svou orientaci tají a během kariéry s ní vyšla ven jen hrstka. Prvním takovým hráčem byl anglický útočník Justin Fashanu, který učinil coming out v roce 1990. Jeho nešťastný příběh je možná jedním z důvodů, proč veřejnost na dalšího otevřeně homosexuálního fotbalistu čekala přes 30 let.
Justin Fashanu se narodil v Londýně v roce 1961 nigerijskému otci a guinejské matce. V neděli by tak oslavil své 62. narozeniny.
Rodiče Fashana i jeho bratra Johna opustili, přes dětský domov se tak přesunuli k opatrovníkům na východě Anglie. Tam fotbalová kariéra sportovně nadaného mladíka nabrala rychlých obrátek. V sedmnácti letech se talentovaný útočník stal součástí prvního týmu Norwiche a o dva roky později se dokonce nesmazatelně zapsal do historie „Kanárků“.
Gól, který vstřelil v roce 1980 proti Liverpoolu, byl televizí BBC zvolen nejhezčím gólem sezony a dodnes je považován za jednu z nejlepších branek, které kdy stadion Carrow Road viděl.
V té sezoně skóroval Fashanu devatenáctkrát, ale sestup Norwiche neodvrátil. Vysloužil si však lukrativní přestup do týmu evropských mistrů Nottinghamu Forrest. Stal se prvním hráčem černé pleti, který přestoupil za částku jeden milion liber.
Problémy s trenérem
V novém prostředí ale mladému střelci pšenka příliš nekvetla a vztah s manažerem Brianem Cloughem měl daleko k ideálu. Fashanu se tou dobou zároveň vyrovnával se svou sexuální orientací a stal se častým návštěvníkem jediného gay klubu ve městě.
Clough vzpomíná na situaci ve své autobiografii. „Proč pořád chodíš do toho zatraceného teploušského klubu?“ seřval prý uznávaný kouč před plnou šatnou spoluhráčů Fashana poté, co se o jeho aktivitách mimo hřiště dozvěděl.
Jankto o coming outu: Reakce byla obrovská. Nečekal jsem, že se za mě postaví největší týmy světa
Číst článek
Slovem „teplouš“ byl fotbalista Cloughem častován i na trénincích, čas od času navíc musel strpět posměšky od spoluhráčů. Anglický trenér se brzy Fashana, kterému se na hřišti nedařilo, snažil z klubu aktivně dostat. Když útočník přestup odmítal a dál chodil na tréninky, Clough na něj dokonce jednou zavolal policii a podle svých slov ho i nakopl do lýtka.
„Měl jsem se k němu zachovat lépe, s větší soucitem a porozuměním. Nemyslím si, že konfrontovat ho ohledně jeho sexuality bylo špatně, ale neměl jsem to dělat před všemi ostatními a takovým způsobem. Bylo to vůči němu velice hrubé,“ litoval později svých slov Clough, který zemřel v roce 2004.
„Brian mohl mít větší pochopení. Situaci řešil tak, jak mu to bylo přirozené, čímž ji zhoršil. Ale je nutné si přiznat, že Brian byl zkrátka produktem vlastní doby,“ připomíná bývalý kouč Frank Clark, jak ožehavé a nekomfortní téma byla homosexualita v 80. letech v celé britské společnosti.
Coming out v bulváru
Slibně rozjetá kariéra Fashana se po odchodu z Nottinghamu zpomalovala, trápila ho zranění a mimo hřiště vnitřně bojoval se svou orientací nejen kvůli možné reakci jeho rodiny a sportovního prostředí, ale i kvůli svému křesťanskému vyznání.
Přesto se stal v roce 1990 prvním aktivním hráčem, který vyšel se svou pravdou na veřejnost. O tom, do jaké míry bylo rozhodnutí dobrovolné, se ale stále vedou spekulace.
„Justin mě vzbudil uprostřed noci, byl zoufalý a panikařil. Celostátní nedělní plátek měl vydat zjištění o tom, že je gay. Měl také problémy s penězi,“ popsal pro BBC Fashanův tehdejší agent Eric Hall. „Zavolal jsem editorovi The Sun a nabídl mu, že mohou mít vlastní článek, kde Justin v rozhovoru sám přizná svou homosexualitu.“
22. října 1990 tak vyšlo vydání The Sun a titulní straně vévodila slova „Jsem gay, říká milionová fotbalová hvězda.“ Výměnou za 70 tisíc liber chtěl bulvární plátek, aby Fashanu ve své zpovědi přeháněl a zmiňoval, že spal s nejmenovanými popovými hvězdami či členem parlamentu.
Tragický konec
„I přes můj životopis a schopnosti se mi spousta dveří zavřela. I u přátel, které jsem znal roky a kteří byli trenéry, manažery nebo ve vedoucích pozicích klubů. Bylo velmi těžké najít si práci,“ mluvil Fashanu o své kariéře v 90. letech. Zavrhnut byl i vlastním bratrem, který do médií prohlásil, že by s ním ve fotbalové šatně nevkročil do společné sprchy.
Většinu své kariéry už strávil v zámoří nebo v nižších anglických soutěžích, často laboroval se zraněními. Nejúspěšnější bylo dvouleté angažmá v Torquay United, kde nastřílel 15 branek. Nadále vystupoval v médiích, kde hájil práva LGBT komunity.
Světová atletika nechce zakázat starty transgender sportovců, navrhuje pouze zpřísnit pravidla
Číst článek
Nakonec se Fashanu usadil v Los Angeles, kde se snažil uplatnit jako trenér. V USA ho ale čekal ještě jeden skandál. V roce 1998 byl policií obviněn ze znásilnění sedmnáctiletého chlapce. Ihned poté, co byl kontaktován úřady, odletěl sedmatřicetiletý Fashanu zpět do Velké Británie.
Tělo bývalého talentu britské kopané bylo o pár dní později nalezeno v pronajaté garáži v Brightonu, kde Fashanu spáchal sebevraždu. V dopise sice přiznal styk s chlapcem, ale přísahal v něm svou nevinu, jelikož styk byl konsenzuální.
„Uvědomil jsem si, že jsem byl už dopředu shledán vinným. Nechci způsobovat další ponížení mé rodině a přátelům,“ stálo ve vzkazu.
Od coming outu Justina Fashana uplynulo dlouhých 31 let, než se další aktivně hrající fotbalista odhodlal k veřejnému vyjádření o své homosexualitě. Na Australana Justina Cavalla navázal v roce 2022 fotbalista druholigové anglického Blackpoolu Jake Daniels a třetím hráčem se nyní stal Jakub Jankto.