Olomouc žaluje fotbalovou asociaci, nemohla volit předsedu. Nesplnila podmínky, brání se FAČR
Zástupci olomouckého klubu nemohli na Valné hromadě fotbalové asociace volit nového předsedu. Neměli podle stanov splněnou podmínku členství. Představitelům klubu se to ale nelíbí. Cítí se poškození a vše chtějí řešit žalobou.
„Valná hromada postupovala obstrukčně. Některé kluby nebyly vítány. Rozhodli jsme se, že podáme žalobu na stanovení neplatnosti závěru valné hromady," říká Radiožurnálu místopředseda fotbalové Sigmy Olomouc Martin Major. Postoj Fotbalové asociace ČR (FAČR) ovšem zůstává stále stejný. „Valná hromada probíhala podle platných stanov asociace," potvrzuje mluvčí svazu Michal Jurman.
Vše se řídilo článkem 20 a čtvrtým odstavcem, na který u profesionálních klubů upozornila mandátová komise. „Pokud by tomu bylo jinak, sama fotbalová asociace by porušila stanovy," vysvětluje Jurman.
Olomouckému Majorovi se ale nelíbí právě důvod, proč jeho kolegové nemohli zasáhnout do volby nástupce Miroslava Pelty. Jako delegáti mohou totiž vystupovat pouze zástupci klubu, jehož všichni členové statutárního a kontrolního orgánu mají členství FAČR. Sigma toto nesplňovala.
„Netuším, proč bych měl já nebo pan primátor, jako předseda dozorčí rady, být členem. Nevidím v tom smysl," přiznává Major, který v hanáckém fotbalovém klubu zastupuje jako radní menšinového vlastníka – město Olomouc.
Jurman ale postup svazu brání. „Vyšla vstříc všem osmnácti klubům, které nesplnily podmínky, aby napravily své pochybení už během valné hromady," podotýká. V případě Sigmy Olomouc bylo členem FAČR jen čtrnáct lidí. Článek 20 podle Jurmana ani není sporný, protože je v platnosti už dva roky.
Zástupci olomouckého klubu doufají, že se žalobou pročistí jednání. „Prvořadým cílem snad bude, aby se hrál slušný fotbal a aby byl tahákem pro naše děti a dorost," uzavírá Martin Major.