Stanciu, Nita, Baluta... V české lize se prosazují fotbalisté z Rumunska

Španělé, Brazilci, ale třeba i Australané, Nigérijci nebo Japonci. V české fotbalové lize se v její historii představila spousta cizinců ze všech koutů světa. V současné době jsou v kurzu hráči z Rumunska. Minimálně to platí pro Spartu a nově i Slavii, tedy týmy, které teď za posily utrácejí desítky miliónů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolae Stanciu ještě v dresu Sparty

Nicolae Stanciu ještě v dresu Sparty | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„Domnívám se, že ekonomické podmínky v Česku v klubech jako Sparta a Slavia jsou lepší než v rumunské lize. Když jsem tam působil já, tak to bylo naopak,“ říká trenér Dušan Uhrin mladší, který v minulosti působil v Kluži nebo Temešváru.

Právě ekonomická síla některých klubů je podle něj jedním z důvodů, proč rumunští hráči začali přicházet do Čech. Nejdražší hráč v historii České ligy Nicolae Stanciu sice do Sparty přestoupil z belgického Anderlechtu, klubový rekord s fotbalistou z Rumunska ale prolomila i Slavia. Ta před nedávnem zaplatila Craiově za záložníka Balutu v přepočtu bezmála 70 miliónů korun.

„Baluta může hrát i na hrotu, je to v podstatě i křídelní hráč a je typologicky jiný hráč než Stanciu. Oba jsou velmi kvalitní, dobří na míči a jejich cena asi odpovídá jejich hodnotě,“ myslí si Uhrin.

Společně se Stanciem působí na Letné ještě dva jeho krajané - gólman Florin Nita a křídelník Bogdan Vatajelu. Zatímco Nita se hned po svém příchodu stal oporou základní sestavy, pětadvacetiletý Vatajelu střídá lepší fotbalové momenty s horšími. Podle Uhrina ale mají všichni jednu společnou přednost, ve které mají před českými hráči navrch.

Milan Baroš bude pokračovat v Baníku Ostrava, s klubem podepsal roční smlouvu

Číst článek

„Ti, co jsou teď tady, jsou určitě silnější na balonu než naši hráči. Je vidět, že jsou technicky zdatní. Nita taky umí výborně hrát nohama,“ říká Uhrin.

V Rumunsku ale posily nehledají jen týmy z nejužší české špičky. Třeba Baník Ostrava testoval záložníka Pitiana, který se ale v přípravném utkání zranil. Vybírat posily právě z Rumunska doporučuje také fotbalový scout Jakuba Dobiáš. Podle něj mají hráči z tamní ligy velmi dobré předpoklady, aby se v české nejvyšší soutěži prosadili.

Slávisté náhradu za zrušený superpohár nezvládli, se Slovanem Bratislava prohráli 0:1

Číst článek

„Rumunská liga je velmi podobná té naší. Je hodně fyzická, soubojová. Ti hráči mají větší adaptabilnost, než kdyby sem chodili hráči z Uruguaye nebo Brazílie. To prostředí je velmi podobné našemu,“ vysvětluje Dobiáš.

Angažmá v české lize může být atraktivní variantou také pro samotné fotbalisty, kteří si doma mnohdy musí vystačit se skromnějšími podmínkami.

„I teď je tam strašně složitá situace. Hráči odmalička vyrůstají v horších podmínkách než u nás. Proto se asi snaží zdokonalovat a zajímá je jen to, aby se dostali z Rumunka jinam nebo aby vydělávali hodně peněz,“ dodává znalec rumunského fotbalového prostředí Dušan Uhrin mladší.

Lukáš Michalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme