Od svetrů po dresy se zlatou korunkou. Podívejte se, jak se měnila podoba reprezentačních dresů
Český hokej v sobotu představil nové dresy národních týmů, kterým vévodí nové dynamické logo. Český svaz ledního hokeje si je společně s novou identitou nadělil ke 110. výročí založení prvního svazu v českých zemích. Za tu dobu se dresy národního týmu radikálně změnily – od obyčejných svetrů se lvíčkem na prsou až po sofistikované dresy. Podívejte se, jak se podoba českých hokejových dresů vyvíjela.
České a československé reprezentační dresy | Foto: Český hokej | Zdroj: Koláž iROZHLAS
„Podepsaní předkládají stanovy Českého Svazu Hockeyového s uctivou žádostí, by slavné c.k. místodržitelství znění jich na vědomí vzalo a co možno vbrzku schválení svého k rukám předsedy přípravného výboru p. E. Procházky, řiditele Ústředního obchodního zpravodajství v Praze V., Mikulášská tř. č. 9, udělilo,“ psalo se podle webu Českého svazu ledního hokeje v žádosti propagátora sportu Emila Procházky.
Procházka ji 11. listopadu doručil na místodržitelství království Českého v Praze a o osm dnů později - 19. listopadu 1908 - byla schválena. Právě tehdy začal oficiálně existovat Český Svaz Hockeyový.
Členy mezinárodní hokejové federace, která vznikla v květnu 1908, se svaz stal na začátku listopadu 1908, tedy ještě před schválením stanov. První valná hromada Českého Svazu Hockeyového se pak uskutečnila 11. prosince 1908 v pražské restauraci Platýz.
Předchůdce hokeje, kterému se říká bandy, se ale hrál v českých zemích už na přelomu 19. a 20. století, kdy byly sport a sportovní aktivity velice populární. Pravidla bandy se ale hodně lišila. Hrálo se až v jedenácti hráčích s kulatým míčkem a holemi, které „připomínaly násady od deštníku“, popisuje svaz.
Těsně před koncem 19. století se ale v českých zemích objevil i kanadský hokej, kterému se zkráceně říkalo kanada. První utkání se odehrálo podle dobového tisku 6. ledna 1901. Slavia Praha v něm porazila Bruslařský závodní klub vysoko 11:4. Ten samý rok odehrála Slavia ještě první mezistátní utkání s vídeňským Training-Eisklubem.
V lednu 1909 se skupina sedmi hokejistů (Gruss, Vindyš, Malý, Hammer, J. Fleischmann, Jarkovský a Palouš) známá pod přezdívkou Mušketýři s hokejkou zúčastnila mezinárodního turnaje v Chamonix. Všechny zápasy sice hráči ve svetrech Slavie a jezdeckých rajtkách prohráli, ale vzbudili pozornost doma i v zahraničí.
1911
Dres hokejové reprezentace z roku 1911. | Zdroj: Český svaz ledního hokeje
První dochovaný dres národního týmu, ve kterém Češi poprvé v historii vyhrávají mistrovství Evropy.
1938
Dres hokejové reprezentace z roku 1938. | Zdroj: Český svaz ledního hokeje
Organizace zastřešující československý svaz (ČSSH) a německý svaz (DEHV) a zastupující Československo v mezinárodních strukturách. V době ohrožení republiky ze strany nacistického Německa se koná druhé mistrovství světa na půdě Československa. V souboji o bronz nakonec Čechoslováci poráží Němce 3:0.
1947
Dres hokejové reprezentace z roku 1947. | Zdroj: Český svaz ledního hokeje
První poválečné MS se koná v Praze na Štvanici. Československo získává svůj první titul mistra světa.
1959
Dres hokejové reprezentace z roku 1959. | Zdroj: Český svaz ledního hokeje
50. léta patří mezi nejtěžší období našeho hokeje, které je ovlivněno soudním procesem se členy československé hokejové reprezentace. Část týmu je odsouzena na několik let těžkého žaláře.
1963
Dres hokejové reprezentace z roku 1963. | Zdroj: Český svaz ledního hokeje
V 60. letech dorůstá nová generace hráčů a národní tým se pomalu vrací mezi elitu.
1969
Dres hokejové reprezentace z roku 1969. | Zdroj: Český svaz ledního hokeje
Z důvodu srpnové okupace 1968 se musí Československo vzdát pořadatelství MS 1969. Dvě vítězství Československa nad Sovětským svazem vyvolávají celonárodní odpor vůči okupaci. Na základě federálního uspořádání ČSSR vznikají i dva národní republikové svazy - český a slovenský.
1974
Dres hokejové reprezentace z roku 1974. | Zdroj: Český svaz ledního hokeje
70. léta jsou sice obdobím tzv. normalizace, ale zároveň patří mezi nejlepší období československého hokeje.
1989
Dres hokejové reprezentace z roku 1989. | Zdroj: Český svaz ledního hokeje
Rok 1989 přináší celospolečenské změny, které u nás vyvrcholí sametovou revolucí. Národní tým na MS ve Švédsku naposledy vystupuje pod hlavičkou ČSSR.
1990
Dres hokejové reprezentace z roku 1990. | Zdroj: Český svaz ledního hokeje
Československo se vrací ke svým demokratickým tradicím. Dochází ke změně názvu a státního znaku. Hlavním symbolem dresů národního týmu se stává vlajka.
1992
Dres hokejové reprezentace z roku 1992. | Zdroj: Český svaz ledního hokeje
V roce 1992 dochází k rozdělení republiky. Národní tým vystupuje naposledy, na MS konaném v Praze a Bratislavě, pod hlavičkou Československa.
1993
Dres hokejové reprezentace z roku 1993. | Zdroj: Český svaz ledního hokeje
Dochází ke vzniku samostatné České republiky a i na MS v Německu odjíždí národní tým složen pouze z českých hráčů.
1996
Dres hokejové reprezentace z roku 1996. | Zdroj: Český svaz ledního hokeje
První velký hokejový úspěch samostatné České republiky. Parta kolem kapitána Roberta Reichela získává zlato na MS ve Vídni.
1998
Dres hokejové reprezentace z roku 1998. | Zdroj: Český svaz ledního hokeje
Největší úspěch českého hokeje! Tým Ivana Hlinky vyhrává olympijské hry v Naganu za účasti nejlepších hráčů světa.
2010
Dres hokejové reprezentace z roku 2010. | Zdroj: Český svaz ledního hokeje
„Tým na hraně“! Výběr Vladimíra Růžičky na poslední chvíli odmítá vyřazení ve skupinové fázi a nakonec získává pro samostatné Česko šesté a celkově dvanácté zlato.
2018
Nový dres, v němž se hokejová reprezentace poprvé představí na podzim. | Zdroj: Český svaz ledního hokeje
Český hokej vstupuje do další éry, národní tým bude od sezony 2018/2019 nastupovat ve zcela nových dresech.
Nový dres, v němž se hokejová reprezentace poprvé představí na podzim. | Zdroj: Český svaz ledního hokeje