Hokejisté se zlatými medailemi z olympijských her z Nagana 1998 | Český svaz ledního hokeje

Zlatí hoši z Nagana
Před 20 lety 'přepsali dějiny',
dnes vedou psí hotel, trénují nebo podnikají

Praha | Petr Jadrný |

Čtěte celý článek

V neděli 22. února 1998 v 5.45 spal v Česku málokdo. Hokejový národ seděl před televizí a sledoval sportovní vrchol olympijských her v Naganu - finále hokejového turnaje století. Rána Petra Svobody o několik desítek minut později odstartovala celonárodní oslavy, které končily prezidentským přijetím celého týmu a obřím „mejdanem“ zlatých hokejistů s fanoušky na zaplněném Staroměstském náměstí. Jaký je osud hráčů z nejslavnějšího českého hokejového týmu? A co dělají lidé z realizačního týmu, kteří o Růžičku, Jágra, Haška a další pečovali? Podívejte se v přehledu, který sestavil server iROZHLAS.cz.

Dominik Hašek, jeden z nejlepších hokejových brankářů všech dob, v zápase základní skupiny v Naganu proti Rusku. | Zdroj: Profimedia

Brankáři

Dominik Hašek (53)

Jasná jednička a určitě jeden z nejlepších brankářů všech dob (ne-li nejlepší) se po skončení hokejové kariéry věnuje byznysu. Ještě když chytal, zkoušel prorazit se sportovním oblečením pod značkou Dominátor, to se ale nepovedlo. Nyní prodává svůj energetický nápoj Smarty. Hokeji už se věnuje pouze v souvislosti se svou nadací v americkém Buffalu, kde strávil podstatnou část své kariéry. Jmenuje se Hasek’s Heroes a pomáhá hrát hokej i dětem ze sociálně slabších rodin.

Roman Čechmánek (46)

Bývalý brankář Vsetína, Filadelfie nebo Los Angeles je trenérem hokejistů druholigového Hodonína. Dříve také neúspěšně podnikal. Ve Zlíně vedl minipivovar s restaurací, už po roce ho ale musel zavřít. Opravoval dům v Holešově, investoval do developerského projektu v Chorvatsku, vlastnil byty ve Zlíně, Čeladné a Prostějově. Nyní stojí před zlínským krajským soudem kvůli údajnému podvodu. Podle obžaloby si půjčoval peníze a objednával si práce, o kterých věděl, že je nebude schopen splatit.

Milan Hnilička (44)

Nejmladší z naganských brankářů bude ještě několik dní působit jako generální manažer českého hokejového týmu na olympijských hrách v Pchjongčchangu. Už dříve ale oznámil, že k 1. březnu 2018 na post rezignuje a stane se vládním zmocněncem pro sport. V říjnu 2017 se stal poslancem za hnutí ANO.

Česká obrana v zápase s Ruskem na hokejovém turnaji v Naganu 1998 | Zdroj: Wikimedia

Obránci

Roman Hamrlík (43)

Obránce, který odehrál 1490 zápasů v NHL, založil s jiným hokejistou Petrem Klímou v Montrealu hokejovou školu pro mládež. Především se ale věnuje rodině a hraní golfu.

František Kučera (50)

Dvojnásobný mistr světa je šéfem hokejového klubu HC Letci Letňany, který hraje 2. ligu. Je také zakladatelem a spolumajitelem letňanské víceúčelové Ice Areny.

Libor Procházka (43 let)

Na konci kariéry vypomáhal svému mateřskému klubu z Kladna. Nyní zde trénuje dorostence.

Petr Svoboda (52)

Střelec zlatého gólu z Nagana pracuje jako hráčský agent. Mezi jeho klienty patří i Jaromír Jágr nebo Jakub Voráček. Svou medaili z Nagana už ale nemá. V roce 2016 ji věnoval Nadaci Jakuba Voráčka, která pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou.

Jiří Šlégr (46)

Jiří Šlégr v semifinálovém zápasu proti Kanadě na olympijských hrách v Naganu 1998

Jiří Šlégr se během kariéry stal členem prestižního Triple Gold Club (získal Stanleyův pohár, zlatou medaili z olympijských her i mistrovství světa). Po jejím skončení se hráč, kterého mnoho lidí zná pod jeho hokejovou přezdívkou Guma, věnoval politice. Od roku 2006 je zastupitelem města Litvínova. Byl také poslancem za ČSSD. Později se stal zakládajícím členem a místopředsedou Paroubkova politického uskupení Národní socialisté - levice 21. století. Několikrát neúspěšně kandidoval do Senátu. V roce 2013 se vzdal poslaneckého mandátu a v roce 2014 odešel i z hnutí Jiřího Paroubka. Nyní je předsedou představenstva HC Litvínov a od začátku roku 2018 také hlavním trenérem extraligového týmu. Jeho úkolem je především zachránit klub v nejvyšší soutěži. Litvínov se totiž momentálně nachází na poslední příčce tabulky.

Richard Šmehlík (48)

Hokejový obránce, který strávil většinu kariéry v týmu NHL Buffalo Sabres, se už dnes hokeji prakticky nevěnuje. Za to je dobrý v bojových sportech. Jako jeden z mála Čechů získal černý pás v brazilském jiu jitsu. Na šrámy je zvyklý. Památnou ránu pod okem mu způsobil brankář Dominik Hašek po vítězném finále, když radostí odhodil svou hokejku přímo Šmehlíkovi do obličeje. Řízný bek také provozuje psí hotel.

Jaroslav Špaček (44)

Po skončení hráčské kariéry se stal asistentem trenéra v plzeňském hokejovém klubu. Od roku 2014 je pak asistentem trenéra hokejového národního týmu. Na lavičku k sobě do reprezentace si ho přivedl jeho spoluhráč z Nagana Vladimír Růžička, zůstal jím ale i pod Vladimírem Vůjtkem a Josefem Jandačem.

Čeští hokejisté na olympiádě v Naganu oslavují gól do ruské sítě v základní skupině. | Zdroj: Profimedia

Útočníci

Josef Beránek (48)

Stejně jako druhou polovinu své hráčské kariéry, i své trenérské působení spojil Josef Beránek s hokejovým týmem pražské Slavie. Nejprve dělal asistenta trenéra Vladimíru Růžičkovi, poté byl hlavním trenérem mladšího dorostu, pak se vrátil k A týmu jako asistent trenérů Ladislava Lubiny, Petra Nováka a Dušana Gregora. Nyní je hlavním trenérem staršího dorostu.

Jan Čaloun (45)

Je manažer HC Ústí nad Labem, který hraje 1. ligu. Zároveň také v tomto klubu působí jako trenér mladšího dorostu. Čaloun stál i u vzniku hokejbalu v České republice a věnuje se mu aktivně dodnes.

Jiří Dopita (49)

Dopita se ještě před koncem kariéry stal v roce 2006 majoritním vlastníkem tehdy prvoligového klubu HC Olomouc. Zde se po ukončení kariéry v roce 2013 stal asistentem trenéra. Svůj post opustil před startem sezony 2015/2016. 16. prosince 2015 odprodal svůj podíl v klubu a o den později se stal trenérem extraligového Třince, který vedl sezonu. Od roku 2016 je hlavním trenérem prvoligového Vsetína.

Milan Hejduk (42)

Hejduk zůstal po celou svou hráčskou kariéru v NHL i poté jako trenér mládeže věrný klubu Colorado Avalanche. I jeho synové hrají v klubu Colorado Thunderbirds, který právě Hejduk trénuje. Odchovanec Pardubic odehrál víc než tisíc zápasů v NHL. Patří mezi 29 hráčů nejslavnější ligy světa, kterým se to podařilo v jediném klubu. Za to ho Colorado Avalanche odměnilo vyřazením jeho čísla a vyvěšením dresu pod strop haly.

Jaromír Jágr (46)

Hokejista Jaromír Jágr | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Druhý v historických tabulkách produktivity NHL, jeden z nejlepších světových hokejistů všech dob, jedna z největších osobností sportovního světa a hlavně: poslední vítěz hokejového turnaje století, který ještě profesionálně hraje hokej. To je Jaromír Jágr. V nejlepší hokejové soutěži na světě vystřídal celkem devět klubů a odehrál v základní části (zatím) 1733 zápasů, což ho řadí na třetí místo historických tabulek. Je nejlepším Evropanem v historii NHL a vedení soutěže ho zařadilo mezi 100 nejlepších hráčů stoleté historie ligy. Od roku 2008 do roku 2011 hrál také ruskou KHL za tým Avangard Omsk. Momentálně hraje druhou nejvyšší českou soutěž za tým Kladna, který od roku 2011 vlastní.

Robert Lang (47)

Žije v Kalifornii a podle svých slov dělá jen to, co ho baví. Hlavně chodí se syny na ryby. A investuje. Nabídky, aby se opět zapojil do hokejového života, odmítá. Údajně od konce kariéry ani nestál na bruslích.

David Moravec (44)

I po skončení profesionální kariéry zůstal David Moravec hokeji věrný. Nejprve pracoval jako manažer ženské hokejové reprezentace, poté byl trenérem ve Vítkovicích a nyní působí jako šeftrenér mládeže v Ostravě-Porubě. Je také členem týmu hokejových expertů České televize.

Pavel Patera (46)

V NHL toho Patera příliš neodehrál. Většinu kariéry strávil v mateřském Kladně, kde i nyní působí jako asistent trenéra A mužstva Miloslava Hořavy. Dříve působil i jako hlavní trenér A mužstva a předtím trénoval kladenský dorost.

Sraz hokejistů z Nagana po dvaceti letech: zleva Martin Ručinský, Robert Lang a Robert Reichel. | Zdroj: Český svaz ledního hokeje

Martin Procházka (45)

V současnosti působí jako hlavní trenér HC Řisuty, kam posílá hráče na rozehrání Kladno, a působí také jako trenér mládeže ve Slaném. Od roku 2017 je také hokejový expert České televize. V roce 2012 se účastnil soutěže StarDance... když hvězdy tančí. Obsadil druhé místo.

Robert Reichel (46)

Jako mnoho spoluhráčů z Nagana, i Robert Reichel ihned po skončení kariéry začal trénovat, a to v mateřském Litvínově. Momentálně působí jako trenér reprezentace do 17 let a litvínovské juniorky.

Martin Ručinský (46)

Martin Ručinský | Foto: Michaela Danelová

Martin Ručinský je držitelem dvou olympijských medailí, a to zlaté z Nagana a bronzové z Turína 2006. Třikrát také vyhrál s národním týmem mistrovství světa (1999, 2001 a 2005). Kariéru ukončil po premiérovém zisku titulu Litvínova v roce 2015. V roce 2016 se stal generálním manažerem české hokejové reprezentace pro Světový pohár. V této funkci zůstal i po zbytek sezony 2016/2017. Poté ale skončil s tím, že bude u týmu působit jako poradce při významných akcích.

Vladimír Růžička (54)

Vladimír Růžička byl v roce 1998 v Naganu nejstarším hráčem. Po konci kariéry v roce 2000 se začal věnovat trénování. 14 let vedl Slavii jako hlavní trenér i generální manažer. Podařilo se mu s ní získat dva tituly mistra extraligy. Opakovaně také působil jako hlavní trenér české reprezentace, se kterou získal zlaté medaile v roce 2005 ve Vídni a v roce 2010 v Kolíně nad Rýnem. Od roku 2015 pak vede extraligový tým Piráti Chomutov.

Martin Straka (45)

Martin Straka | Zdroj: Český svaz ledního hokeje

Martin Straka začal s podnikáním už v roce 2001, tedy 13 let předtím, než ukončil hráčskou kariéru. Tehdy se stal majitelem hotelu. O čtyři roky později nechal postavit hotel v centru Plzně a v roce 2009 se stal majoritním vlastníkem plzeňského hokejového klubu, kde začínal, hrál v něm během výluky NHL a v roce 2008 se do něj vrátil. V roce 2013 vystřelil ve druhém prodloužení Plzni premiérový titul v české extralize. Kariéru ukončil o rok později. Od roku 2016 je hlavním trenérem klubu. Kromě zlaté medaile z Nagana je také vítězem mistrovství světa z Vídně 2005.

Realizační tým

Trenér: Ivan Hlinka (†54)

Trenér Ivan Hlinka | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Trenér, kterému se přezdívalo Šéf, vedl československou, později českou reprezentaci od roku 1991 do roku 1994. K reprezentaci se vrátil v roce 1997 a vedl ji až do roku 2000. Za tu dobu získali čeští hokejisté zlato v Naganu a na mistrovství světa v roce 1999. K tomu navíc přidali třetí místo na mistrovství světa 1997. V únoru 2000 začal Hlinka jako první evropský trenér vést tým NHL, a to Pittsburgh Penguins. Potřetí se koučem národního týmu stal v roce 2004 před Světovým pohárem. Toho se už ale nedožil. Zemřel v karlovarské nemocnici na následky dopravní nehody 16. srpna 2004. Je pohřben na pražských Olšanských hřbitovech. Ještě v roce 2004 po něm byl pojmenován litvínovský hokejový stadion.

Asistent trenéra: Vladimír Martinec (68)

Někdejší elitní útočník Martinec působil jako asistent trenéra u hokejové reprezentace od roku 1997 do roku 2002. Nyní působí jako šéftrenér hokejových Pardubic.

Asistent trenéra: Slavomír Lener (62)

Šeftrenér Českého svazu ledního hokeje Slavomír Lener | Zdroj: Český svaz ledního hokeje

Slavomír Lener během své kariéry působil nejen jako asistent trenéra Hlinky v Naganu, ale také jako asistent trenéra v týmech NHL Calgary Flames a Florida Panthers. Mimo severoamerický kontinent trénoval tři sezony hokejovou Spartu Praha, čtyři sezony ve Švédsku (nejprve Luleu a později Linköping) a v roce 2007 vedl německý Düsseldorf. Jako asistent trenéra získal s reprezentací dvě bronzové medaile (1997, 1998) a zlato z mistrovství světa 1996 a z olympiády v Naganu. Jako hlavní trenér vedl české hokejisty na mistrovstvích světa v Helsinkách a v Praze. Od roku 2010 působí jako šéftrenér svazu ledního hokeje.

Manažer týmu: Stanislav Neveselý (81)

Stanislav Neveselý je dnes již v důchodu. U hokejové reprezentace se pohyboval od roku 1973, hlavním trenérem byl ale jen jednu sezonu v roce 1990.

Lékař: Zdeněk Ziegelbauer (67)

S reprezentačním výběrem slavil šestkrát titul mistra světa i zlaté medaile v Naganu. Doktor Zdeněk Ziegelbauer začal pracovat jako hokejový lékař už v roce 1979 u druholigového Brna. U reprezentace strávil dvacet let. Skončil v roce 2014. Nyní působí jako lékař hokejové Komety Brno a jako chirurg operuje v Brně ve Vojenské nemocnici a na Surgal Clinic.

Sraz hokejistů z Nagana po 20 letech: zleva manažer výpravy František Černík, manažer týmu Stanislav Neveselý a masér Pavel Křížek. | Zdroj: Český svaz ledního hokeje

Masér: Václav Šašek (73)

Václav Šašek působil u národního týmu jako masér 22 let. Jeho úkolem bylo kromě péče o zdraví hráčů i broušení bruslí. Nyní je v důchodu.

Masér: Pavel Křížek (70)

U hokejového národního týmu strávil 30 let, skončil v roce 2003. Stále ale působí jako masér fotbalového týmu Vysočina Jihlava.

Kustod: Jaroslav Maule (72)

Kustod Jaroslav Maule je už v důchodu. Ještě před pěti lety ale doma v Teplicích stále brousil brusle.

Manažer výpravy: František Černík (64)

Bývalý vynikající hokejista nyní působí jako čestný prezident klubu v extraligových Vítkovicích, které ještě do roku 2016 vlastnil, byl předsedou představenstva a prezidentem klubu. Pak se ale postupně začal z hokejového života stahovat.

Sraz zlatých hochů z Nagana po 20 letech:

Hokejisté a realizační tým z Nagana 1998 po dvaceti letech. Zleva: Josef Beránek, Jaroslav Špaček, Pavel Patera, Martin Procházka, Jiří Dopita, Martin Straka, Libor Procházka, Dominik Hašek, Robert Lang, Jiří Šlégr, Richard Šmehlík, Robert Reichl, David Moravec, Martin Ručínský, František Kučera, Milan Hnilička