Start Rusů a Bělorusů na olympiádě? Český výbor chce, aby podepisovali prohlášení odsuzující agresi

Expertní skupina Českého olympijského výboru navrhla, aby ruští a běloruští sportovci před případným startem na olympijských hrách v Paříži výhradně pod neutrální vlajkou museli podepsat čestné prohlášení, které odsuzuje agresi na jakýkoli členský stát OSN ze strany jiné země. Prakticky by tak odsoudili ruskou invazi na Ukrajinu.

Praha (Aktualizováno: 16:52 15. 6. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijské kruhy před Hotel de Ville v Paříži

Český olympijský výbor navrhuje, aby Rusové a Bělorusové před startem na olympiádě podepisovali prohlášení odsuzující agresi | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Český olympijský výbor je ale i nadále proti jakékoli formě účasti Ruska a Běloruska v olympijských kvalifikacích i na hrách v Paříži, což v dubnu odhlasovalo jeho plénum. Jeho zástupci to uvedli na čtvrteční tiskové konferenci.

5:09

Chci olympiádu bez sportovců z Ruska a Běloruska. Sankce musí dopadnout na všechny, říká Hamza

Číst článek

„Pozice Českého olympijského výboru je naprosto jasná a neměnná,“ řekl jeho předseda Jiří Kejval. Návrh expertní skupiny, který česká strana zprostředkuje Mezinárodnímu olympijskému výboru, by měl umožnit případný start některým ruským a běloruským sportovcům, kteří nejsou členy armády nebo bezpečnostních složek.

V čestném prohlášení, které by podle návrhu bylo součástí akreditačního procesu před hrami, by sportovci museli uvést, „že se nepodílí na jakémkoli aktu agrese proti suverenitě a územní celistvosti členského státu OSN ze strany jiné země, ani ho nepodporují, neomlouvají a neschvalují“.

Diplomat Michael Žantovský, který komisi vedl, zdůraznil, že ruská agrese je nejvážnější bezpečnostní a politická krize od listopadu 1989.

„Není to válka mezi dvěma státy, tím méně speciální vojenská operace, jak ji nazývá Vladimir Putin. Je to prachsprostý akt agrese ve smyslu Charty OSN, ve smyslu římského statutu mezinárodního trestního tribunálu, kde akt agrese proti suverenitě a celistvosti jiné země je definován jako zločin proti míru,“ řekl Žantovský s tím, že Mezinárodní olympijský výbor na základě své Charty nemůže situaci ignorovat.

Mezinárodní olympijský výbor na konci března vydal doporučení, za jakých podmínek by se ruští a běloruští sportovci mohli do boje o olympiádu zapojit pod neutrální vlajkou.

Doporučení české expertní skupiny jde podle Žantovského nad jeho rámec. „Po dlouhé úvaze a zkoumání norem mezinárodního práva, precedentů a postojů jednotlivých aktérů jsme dospěli k závěru, že samotná účast pod neutrální vlajkou by ze strany ruských a běloruských sportovců představovala mlčenlivý souhlas s tím, co se děje ve jménu jejich země,“ uvedl Žantovský.

Výbor chystá videokonferenci

Na základě národnosti by nikdo neměl být na svých právech omezen. „Naše formulace je v souladu s olympijskou chartou, s Chartou OSN a principy mezinárodního práva,“ řekl Žantovský, podle něhož doporučení Mezinárodního olympijského výboru nedoporučující starty sportovců z armádních nebo bezpečnostních složek, prakticky vylučuje účast 80 procent sportovců obou zemí.

„Není to náhodně sestavená věta. Je to sestavená věta s hlubokou znalostí všech konfliktů historicky po celém světě. Věřím, že to pomůže k tomu, aby se Mezinárodní olympijský výbor v této otázce dostal o kus dále,“ řekl Kejval.

2:14

Náš sport se nedá dělat moc dlouho, říká judista Krpálek. Olympiáda v Paříži by měla být jeho poslední

Číst článek

Žantovský zároveň poukázal na fakt, že český návrh není diskriminační, ale diferenciací. „Domníváme se, že je mimo vší pochybnost, že diferenciace vůči sportovcům, kteří se dopouští největší ozbrojené agrese, jakou si v naší generaci pamatujeme, je v zájmu obecného blaha demokratické společnosti,“ uvedl bývalý český velvyslanec v řadě států včetně Spojených států či Velké Británie.

Český olympijský výbor se nyní chystá zprostředkovat videokonferenci zástupců komise s představiteli Mezinárodního olympijského výboru, na které by Žantovský a spol. své doporučení vysvětlili a obhájili.

„Všem nám záleží na tom, aby ruští a běloruští sportovci na olympiádě nestartovali, byť pod neutrální vlajkou, protože by to byla jasná propagace Ruska nebo Běloruska, které by to dokázaly využít,“ řekl senátor Jiří Růžička.

Podle právníka Marka Procházky by navíc omezení ruských a běloruských sportovců mohlo pomoct i k deeskalaci války. „Protože sport v Rusku je používán jako instrument politiky. Více než jinde na světě,“ uvedl další člen komise. Podle něho je jasné, že by Rusko účast v Paříži využilo jako politickou propagandu ve prospěch války.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme