Zimní olympijské hry v Pekingu oficiálně skončily, ty příští bude v roce 2026 hostit Itálie
Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach na slavnostním ceremoniálu uzavřel XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu. Čínští pořadatelé předali pomyslnou štafetu Milánu a Cortině d'Ampezzo, které budou společně hostit největší sportovní akci v roce 2026. Po 16 dnech nad čínskou metropolí, jež jako první pořádala letní i zimní hry, zhasnul olympijský oheň.
Na plochu Národního stadionu - stejně jako při zahájení - nastoupili představitelé všech 91 zúčastněných výprav, avšak v souvislosti s přísnými protikoronavirovými opatřeními bylo sportovců méně než obvykle.
Dvě medaile z Pekingu jsou nejhorším českým výsledkem za 28 let. Nejúspěšnější byli opět Norové
Číst článek
Českou vlajku nesla v Ptačím hnízdě stejně jako na závěr OH 2010 ve Vancouveru rychlobruslařka Martina Sáblíková, která byla třetí v závodu na 5000 metrů.
Po nástupu výprav dostali medaile nejlepší v běhu na 30 km s volným startem. Tu nejcennější si odnesli Rus Alexandr Bolšunov a Norka Therese Johaugová, oba trojnásobní vítězové her v Pekingu.
Po řecké, čínské a olympijské hymně vrátil starosta Pekingu olympijskou vlajku Bachovi, který ji vzápětí předal starostům Milána a Cortiny. Následovala italská hymna a představení vítězné kandidatury. Na závěr ceremoniálu Bach poděkoval čínským organizátorům, dobrovolníkům, divákům i sportovcům.
„V uplynulých šestnácti dnech jsme sledovali vaše úžasné výkony. Byli jsme dojatí, jak jste se podporovali, i když vaše země rozdělují konflikty. Překonali jste tyto rozdíly a ukázali, že v olympijském společenství jsme si všichni rovni. Jsme si rovni bez ohledu na to, jak vypadáme, odkud pocházíme, nebo v co věříme. Kéž se političtí vůdci po celém světě inspirují,“ řekl Bach, který organizaci her označil jako mimořádnou.
Jediné zlato
Kromě Sáblíkové získala v Pekingu medaili už jen Ester Ledecká, vítězka paralelního obřího slalomu na snowboardu. Česko přitom na hry vyslalo rekordní výpravu 115 sportovců. V hodnocení zemí Češi obsadili se Slovenskem a Belgií dělené 21. místo a dosáhli nejhorší bilance od roku 1994, kdy se z Lillehammeru vrátili bez medaile.
Nejvíce cenných kovů vybojovalo Norsko, které díky 16 zlatým o dvě prvenství vylepšilo maximum, o něž se dosud dělilo s Kanadou a Německem. Norové v Číně vybojovali také osm stříbrných a 13 bronzových.
S 37 medailemi obhájili pozici nejúspěšnější země z Pchjongčchangu. V Pekingu bylo rozdáno 109 medailových sad, o které bojovalo více než 2800 sportovců.