Český kyberúřad radí olympionikům, ať svá zařízení chrání novými hesly. Vydal dvoustránkový manuál
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost spolu s Vojenským zpravodajstvím doporučily účastníkům olympijských her v Pekingu, aby svá elektronická zařízení chránili novými hesly. Využívat by také měli aplikace se šifrováním. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovala mluvčí kyberúřadu Aneta Nevšímalová. Větší část českých sportovců nominovaných na zimní hry v Číně odletí do dějiště právě ve čtvrtek.
Úřady pro účastníky vydaly dvoustránkový manuál, který má celkem deset bodů. Materiál nazvaný „Cestujte (kyber)bezpečně: doporučení pro cesty do zahraničí“ má českým sportovcům mířícím na olympiádu v Pekingu i veřejnosti přiblížit základy kybernetické bezpečnosti a poradit jim, jak používat technologie, aby byla jejich komunikace v zahraničí bezpečnější.
Telefon nechte doma. V Číně je sledování všudypřítomné, sportovci nebo novináři ho neobejdou
Číst článek
„Doporučení jsme původně připravovali spolu s Vojenským zpravodajstvím pouze pro české olympioniky, ale na základě značného zájmu veřejnosti jsme se rozhodli materiál zveřejnit i pro ostatní zájemce a cestovatele. Materiál je určený především těm, kteří cestují do zemí, ve kterých je ochrana údajů uživatelů na nízké úrovni,“ uvedl Karel Řehka, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.
Čtyři z deseti bodů v dvoustránkovém manuálu se věnují přípravě před cestou. Šest zbývajících pak tomu, jak dodržovat kyberbezpečnost během samotné cesty.
Cestovatel by měl například do zahraničí vyrazit ideálně s „čistými“ zařízeními určenými pro konkrétní cestu, která neobsahují žádná osobní data či důležité uživatelské účty.
Problematická aplikace MY 2022
Měl by svá zařízení chránit novými a unikátními hesly a během samotné cesty by měl například využívat aplikace se šifrováním a nepřipojovat se na veřejné wifi sítě. Materiál zmiňuje i nebezpečí, které se skrývá ve stahování neznámých či zranitelných aplikací. Mezi ně aktuálně patří i oficiální aplikace olympijských her v Pekingu, MY 2022. Mluvčí uvedla, že doporučení, které není pro olympioniky závazné, bude sportovcům distribuovat Český olympijský výbor.
Špatné zabezpečení a seznam zakázaných slov. Experti varují před mobilní aplikací olympiády v Číně
Číst článek
Před olympijskou mobilní aplikací MY 2022 varovali například kanadští vědci, podle kterých není bezpečná. Tým z univerzity v Torontu přišel s tím, že aplikace má vážné bezpečnostní nedostatky a citlivé údaje uživatelů mohou snadno uniknout. Aplikace totiž podle nich může v určitých situacích odeslat citlivá data bez vědomí uživatele.
Například slovenský Národní bezpečnostní úřad zase doporučil z bezpečnostních důvodů účastníkům olympiády, aby si s sebou nebrali osobní elektroniku. Doporučil obstarat si dočasné elektronické zařízení včetně dočasných SIM karet.
Během pobytu v Číně pak úřad naopak nedoporučil instalovat do zařízení žádné aplikace či software. Po návratu z Číny by se pak účastníci olympiády měli zařízení zbavit nebo alespoň přeinstalovat celý operační systém.