Cyklistické taháky roku 2024: výjimečná Tour de France, pikantní rivalita a nový belgický ‚kanibal‘

V únoru se jako každoročně roztočila kola světového pelotonu. Cyklistický profikalendář skýtá celkem 37 akcí, přičemž jeden etapový a tři jednorázové závody jsou již minulostí. Největší pozornost se ale tradičně upíná na nejslavnější ze všech –Tour de France. V pořadí 111. ročník bude jedinečný nejen svou trasou. Nabídne také souboje tradičních rivalů s vycházejícími hvězdami. Letos se navíc očekává velký debut české naděje na Grand Tour.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jonas Vingegaard

Jonas Vingegaard bude letos útočit na třetí vítězství na Tour de France v řadě | Foto: Garnier Etienne | Zdroj: Reuters

Sezona startuje, profesionální cyklisté mají za sebou zatím čtyři závody. Největší pozornost vzbudilo vítězství belgického univerzála Wouta van Aerta v Kuurne a suverénní triumf Slovince Tadeje Pogačara na italské Strade Bianche. První jmenovaný bude týmovým kolegou Jonase Vingegaarda z Dánska, obhájce titulu na Tour de France. Druhý bude sám favoritem nejslavnějšího cyklistického závodu.

Tradiční rivalitu posledních let mezi Vingegaardem a Pogačarem ale mohou narušit ambiciózní mladí jezdci, kteří budou také útočit na triumf v celkovém pořadí. Kromě nich bude kandidátem na žlutý trikot i Belgičan Remco Evenepoel, nástupce legendárního „kanibala“ Eddyho Merckxe nebo další skvělý Slovinec a bývalý skokan na lyžích Primož Roglič. 

Letošní sezona slibuje atraktivitu i pro české fanoušky. Nejvýraznější postavou bude jednadvacetiletý národní šampion Mathias Vacek. Ten má v plánu odjet svůj první třítýdenní závod. Agentura Sportegy, která jej zastupuje, uvedla, že se představí na španělské Vueltě.

Pikantní přestup 

Nejvýznamnějším přestupem před letošní cyklistickou sezonou byl přesun Slovince Rogliče z týmu Jumbo-Visma, nyní Visma-Lease a Bike, do německé Bora-Hansgrohe v říjnu 2023. Roglič opustil nizozemskou stáj po osmi letech.

Ačkoli měl platný kontrakt do roku 2025, rozhodl se upřednostnit své ambice, které v týmu Jumbo nemohl kvůli tvrdé konkurenci naplnit. V posledních letech totiž tým sázel na Vingegaarda, který jako lídr ovládl Tour v letech 2022 a 2023. A na vítězství na nejstarším etapovém cyklistickém závodě světa se chce Roglič v novém působišti zaměřit. To jediné mu totiž chybí. Dvě ze tří Grand Tour (Giro d´Italia a Vuelta a España) už v minulých letech opanoval.

Slovinec by měl mít jako lídr německého týmu servis od Australana Jaie Hindleyho či Rusa Aleksandra Vlasova, kteří se v minulosti na Tour umístili mezi nejlepšími deseti jezdci celkového pořadí. Útok na žlutý trikot pro vítěze Tour Roglič plánuje už letos. Jeho bývalému týmu, který bude s Vingegaardem útočit na vítězný hattrick, tak přibyde další silný konkurent.

Belgická superhvězda

Evenepoel se v roce 2024 poprvé v kariéře představí na Tour. Ačkoli se čtyřiadvacetiletý cyklista týmu Soudal Quick-Step na start nejstaršího etapového závodu postaví poprvé, rozhodně se nejedná o nováčka ve světovém pelotonu. Naopak se od něj čekají velké věci.

Potenciál ukazoval už od juniorského věku. V kategorii do 23 let je mistrem světa v časovce i silničním závodě z roku 2018. Duhový trikot oblékl dosud dvakrát i mezi dospělými. V roce 2022 vyhrál silniční závod, přičemž v témže roce ovládl i španělskou Vueltu, a o rok později opanoval na světovém šampionátu individuální časovku.

Belgická cyklistika do Evenepoela vkládá velké naděje. Tato země neměla vítěze Tour od roku 1976, kdy vyhrál Lucien Van Impe. Před ním si mezi lety 1969 a 1974 závod pětkrát podmanil legendární Eddy Merckx. A právě na jeho éru má podle expertů i fanoušků Evenepoel navázat. Už letos v červenci může na Tour své schopnosti předvést.

Stará dáma, jak se Tour přezdívá, nebude jeho jediným letošním francouzským vystoupením. Belgičan se totiž chystá účastnit i letních olympijských her. Individuální časovka v Paříži se koná 27. července, tedy šest dnů po skončení Tour. Silniční závod se pak pojede 3. srpna. 

Tour poprvé mimo Paříž

Letošní Tour bude bez nadsázky unikátní a naprosto výjimečná. Poprvé od jejího založení v roce 1903 totiž nebude končit v Paříži. Kvůli konání letních olympijských her ve francouzském hlavním městě byl dojezd 111. ročníku přesunut do Nice.

Poslední 21. etapa se navíc neponese v tradičním oslavném duchu. Symbolické oslavy týmu vítěze celkové klasifikace se šampaňským se tentokrát konat nebudou. Závěrečná etapa totiž bude individuální časovka na 34 kilometrů, takže je možné, že se o vteřiny do celkové klasifikace bude bojovat i v samém závěru Tour.

Pogačarův debut na Giru

Dvojnásobný vítěz Tour z roku 2020 a 2021 do svého programu letos poprvé zařadí i třítýdenní etapový závod Giro d´Italia. Tadej Pogačar se při absenci krajana Rogliče, který se v Itálii nepředstaví, chystá zaútočit na celkový triumf. První Grand Tour sezony se pojede od 4. do 26. května.

Pogačar se poté jako lídr týmu UAE Emirates představí i na Tour. A po loňském ročníku, kdy mu v sedmnácté etapě došly síly, bude nejen pro ambiciózní tým Visma významnou hrozbou. V případě vítězství na obou Grand Tour může Slovinec napodobit počin Marca Pantaniho, který naposledy dokázal zvítězit na Giru i Tour v jedné sezoně v roce 1998. Ovšem nad výkony italského „piráta“, který zemřel ve 34 letech, se vznáší dopingový mrak.

Česká stopa v pelotonu

Posledním českým cyklistou, který se představil na Tour, zůstává Roman Kreuziger, jenž se Staré dámy zúčastnil v roce 2020. O rok později ukončil profesionální kariéru a přesunul se do pozice sportovního ředitele týmu Bahrain Victorious. Od té doby těší české fanoušky hlavně výkony cyklistů na italském Giru. V roce 2022 dokázal Jan Hirt vybojovat v Itálii šesté místo v celkovém pořadí. Zaznamenal tak druhý nejlepší český výsledek po pátých místech Kreuzigera z Gira 2011 a Tour 2013.

29:47

Našel jsem se v klasikách, ale jednou bych chtěl jet Tour, přeje si cyklista Vacek. Rád ale zajde i na ryby

Číst článek

Hirt v roce 2023 přestoupil do týmu Soudal Quick-Step, v jehož dresu se v témž roce představil opět na Giru, kde spolu s krajanem a stájovým kolegou Josefem Černým byli k ruce Evenepoelovi. Tým přezdívaný „vlčí smečka“ ale musel ze závodu předčasně odstoupit kvůli nákaze covidem-19. V Itálii se představil také Karel Vacek v barvách týmu Corratec Selle, pro něhož se jednalo o první účast na Grand Tour v kariéře.

Větší pozornost ale poslední roky budí jeho mladší bratr Mathias. Ten v roce 2022 skončil těsně druhý na mistrovství světa cyklistů do 23 let. Ve stejném roce také podepsal svoji první profesionální smlouvu se stájí Trek-Segafredo, nyní Lidl Trek. V roce 2023 se stal mistrem republiky v silničním závodě a představil se na světovém šampionátu dospělých v Glasgow.

Letos v červnu může Mathias Vacek usilovat o obhajobu titulu mistra republiky a nominaci na olympijské hry. Pokud se mu vše povede ideálně skloubit, měla by ho letos čekat i premiéra na Grand Tour. Představí se na španělské Vueltě, která se pojede od 17. srpna do 8. září.

Hledá se Pogačarův nástupce

Pogačar už nebude v této sezoně spadat do kategorie do 25 let. Vyvstává tak otázka, kdo jej nahradí v pozici nejlepšího mladého jezdce na Tour. Slovinec totiž tuto soutěž o bílý trikot ovládl pokaždé od roku 2020, kdy se poprvé účastnil Staré dámy.

Jedním z adeptů je španělský cyklista Carlos Rodríguez z týmu Ineos Grenadiers. V minulém ročníku skončil v této soutěži druhý právě za Pogačarem se ztrátou bezmála šesti minut. Kandidátem na zisk bílého trikotu může být i Rodríguezův týmový kolega Thomas Pidcock, který loni dokončil Tour na třináctém místě celkového pořadí a byl čtvrtý mezi mladými jezdci. Nelze opomenout ani Evenepoela, který se v případě úspěšného útoku na nejvyšší příčky celkového pořadí může obléci i do bílého dresu.

Karolína Laura Hornová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme