Za doping pět milionů dolarů. Bývalý cyklista Armstrong se dohodl s americkou vládou

Bývalý cyklista Lance Armstrong se dohodl mimosoudně s americkou vládou, že za dlouholetý doping zaplatí náhradu škody ve výši pěti milionů dolarů (102 milionů korun). Federální úřad přitom mohl v očekávaném soudním procesu žádat až 100 milionů dolarů.

Austin (USA) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lance Armstrong na Tour de France v roce 2004

Lance Armstrong na Tour de France v roce 2004 | Foto: Wolfgang Rattay | Zdroj: Reuters

Obě strany se dohodly zhruba tři měsíce před zahájením soudu, jenž měl odstartovat 7. května ve Washingtonu. Slavného Američana původně zažaloval v roce 2010 jeho bývalý kolega z týmu US Postal Floyd Landis, vláda se k jeho žalobě připojila v roce 2013. Landisovi náleží 25 procent z dohodnuté částky.

Chris Froome není jediný. S dopingem se zapletla celá řada cyklistických es

Číst článek

Federální vláda byla prostřednictvím americké pošty hlavním sponzorem týmu, v jehož dresu Armstrong získal v letech 1999-2005 sedm triumfů na Tour de France.

Když se americký cyklista v roce 2013 přiznal k tomu, že si ke všem titulům pomohl dopingem, požadovala vláda vrátit sponzorskou sumu 32 milionů dolarů a jako náhradu škody trojnásobek této částky.

Armstrong ve čtvrtek v tiskovém prohlášení uvedl, že je rád, že s poštou uzavřel smír. „I když si myslím, že jejich žaloba proti mně byla nespravedlivá a neopodstatněná a utratil jsem spoustu peněz, abych ji vyřešil, snažil jsem se od roku 2013 přijmout plnou odpovědnost za své chyby a nevhodné chování a napravit, co se dalo," řekl Armstrong.

Byla to ode mě jedna velká lež, přiznal Armstrong. Kvůli dopingu přišel o všechny tituly z Tour

Číst článek

Nyní šestačtyřicetiletý bývalý cyklista tak vyřešil nejvážnější žalobu, které musel po svém pádu čelit. Už tak utrpěl výraznou finanční ztrátu, když přišel o většinu hlavních sponzorů a musel zaplatit v jiných soudních sporech více než 20 milionů dolarů.

Podle agentury AP má nicméně Armstrong stále miliony dolarů majetku v investicích a vlastní domy v Austinu a Aspenu. Také mu patří dva cyklistické obchody a společnost pořádající vytrvalostní závody.

Armstrong se stal díky svému příběhu muže, jenž porazil rakovinu a poté sedmkrát dobyl nejtěžší cyklistický závod, celosvětovou celebritou.

K dopingu se přiznal po ukončení kariéry 18. ledna 2013 v televizním rozhovoru s Oprah Winfreyovou. Už předtím mu cyklistická unie UCI po vyšetřování Americké antidopingové agentury všechny tituly odebrala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme