Běžec na lyžích Dürr se přiznal k dopingu, roli zprostředkovatele ale popírá. Stíhán bude na svobodě

Rakouská policie propustila běžce na lyžích Johannese Dürra a bude ho vyšetřovat na svobodě. Jednatřicetiletý závodník je podezřelý z dopingu a také z toho, že jiným sportovcům zprostředkoval kontakt na erfurtského lékaře Marka Schmidta, který jim podle vyšetřovatelů pomáhal s užíváním zakázaných látek a metod.

Innsbruck Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Johannes Dürr pomohl rozbít dopingovou síť, jenže zadrželi i jeho

Johannes Dürr pomohl rozbít dopingovou síť, jenže zadrželi i jeho | Foto: EXPA Pictures | Zdroj: Profimedia

Dürr byl v souvislosti s vyšetřováním dopingové kauzy na nedávném mistrovství světa v Seefeldu zadržen v úterý. Ještě ten den večer byl propuštěn na svobodu. Státní zastupitelství v Innsbrucku ve středu uvedlo, že se Dürr přiznal k dlouholetému krevnímu dopingu. Že za lékařem Schmidtem poslal další sportovce, ale popírá.

Rakouské úřady zadržely Johannese Dürra, korunního svědka dopingové kauzy

Číst článek

Dürra označili za zprostředkovatele další aktéři dopingového skandálu Dominik Baldauf a Max Hauke. V rozhovoru pro list Kronen Zeitung uvedli, že jim o Schmidtovi řekl v roce 2016. S krevním dopingem pak začali loni v létě.

„Pracovali jsme spolu u celní správy ve Vídni. Občas jsme spolu trénovali a samozřejmě jsme se bavili o tom, že moje a Maxovy výkony stagnují. Dürr mi vyložil, že bez dopingu se nelze do špičky dostat. A že nám může jeho erfurtský doktor pomoct,“ uvedl Baldauf, jeden z pěti lyžařů zadržených během šampionátu v Seefeldu.

„Měli jsme pak tuhle možnost vzadu v hlavě a to byl začátek našeho konce,“ řekl šestadvacetiletý lyžař. Poprvé si nechal odebrat krev k dopingovým účelům loni v létě a zpět ji dostal v zimě před závody. „Všechno bylo mimořádně profesionálně zorganizované,“ uvedl Hauke, který byl při krevním dopingu přistižen přímo během mistrovství světa.

‚Rozhodl jsem se hloupě. A nepomohlo to.‘ Ke krevnímu dopingu se přiznal další estonský lyžař

Číst článek

Dürr se postaral o dopingový skandál už v roce 2014 na olympijských hrách v Soči, kdy měl pozitivní nález na EPO. Dostal dvouletý zákaz startů a přišel o třetí místo z Tour de Ski. K návratu do vrcholového sportu využil i crowdfundingu.

'Při testování neobstojí jen pitomec'

Jeho reprezentační kolegové, kteří nepatřili mezi lyžařskou elitu, se takřka nesetkali po závodech s dopingovou kontrolou. Hauke podle svých slov nebyl testován při soutěžích ani jednou, Baldauf podstoupil jednu kontrolu, která dopadla negativně.

„Stačí po závodě vypít sklenici slané vody, která naředí krev natolik, že vykazuje normální hodnoty. Při normálním testování neobstojí jen pitomec,“ prohlásil Hauke.

Za dopingové podvody se s Baldaufem omluvili. „Je nám jasné, že jsme nadělali mimořádné škody. Rakouskému sportu i domácímu mistrovství světa. Hodně jsme toho pokazili a omlouváme se. Hluboce litujeme toho, že jsme dopovali,“ řekl Baldauf.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme