Fotbalová lvíčata postoupila do semifinále ME. Anglie - Česko 1:2

Čeští fotbalisté do 21 let postoupili do semifinále mistrovství Evropy. Ve Viborgu sice v utkání s Anglií ještě krátce před koncem prohrávali 0:1, povedl se jim ale dokonalý obrat. Díky brankám Chramosty s Pekhartem vyhráli Češi nad Anglií 2:1.

Česká lvíčata absolvovala poslední trénink před utkáním s Anglií v dešti

Česká lvíčata absolvovala poslední trénink před utkáním s Anglií v dešti | Foto: Michal Jurman

Čeští fotbalisté měli předzápasovou matematiku jasně danou. Pokud v souběžně hraném utkání Španělsko nezaváhá s Ukrajinou, bude jim k postupu stačit v utkání s Anglií i remíza.

V prvním poločase byla hra na hřišti vyrovnaná, Češi měli spíš mírně navrch, v čemž možná sehrál roli i fakt, že anglické mužstvo mělo už zajištěnou účast na olympiádě v Londýně, zatímco čeští mladíci o ni teprve bojovali.

První šanci utkání si sice vytvořil „domácí“ celek, jenže Welbecka vychytal český brankář Vaclík. Pak se ale iniciativy chopili Češi. Nejnebezpečnější akci prvního poločasu předvedl debutant v základní sestavě Mareček, který nebezpečně pálil pod břevno. Vzápětí ohrozili anglickou bránu také Mazuch s Gecovem, jenže branka z toho nebyla.

Do druhé poloviny nastoupili Češi s úkolem alespoň ubránit bezbrankovou remízu, a ani Anglie se do útoku nijak nehrnula. Jenomže svěřenci trenéra Stuarta Pierce dokázali z minima během krátké chvíle vytěžit maximum.

Patnáct minut před koncem základní hrací doby poslal Sturridge poslal míč mezi českými obránci přímo na hlavu Welbecka. A ten se nemýlil.

Dokonalý obrat

Před českými mladíky stál v tu chvíli těžký úkol a málokdo by si na jejich postup do semifinále vsadil. Jenomže českému kouči Jakubu Dovalilovi perfektně vyšlo střídání a Češi dokázali v závěru utkání sevřít Anglii do drtivého ofenzivního tlaku.

Minutu před koncem se po akci Gecova prosadil Chramosta a při svém debutu na mistrovství Evropy srovnal na 1:1. Ve čtvrté minutě nastavení navíc přidal ke gólu i přihrávku, kterou v úniku nesobecky posunul na Pekharta a ten dokonal obrat v utkání.

„Nemůžu tomu snad ani uvěřit. Anglie nás celý druhý poločas přehrávala, a taky jsme potom dostali gól. Ale nepřestali jsme věřit a nakonec dokázali utkání otočit,“ radoval se do kamer České televize Marcel Gecov.

„Je to neskutečné, kvůli tomu jsme sem jeli, abychom se dostali dál. Jsme šťastní, že jsme to dokázali. Anglie nás ve druhé půlce přehrávala, ale dokázali jsme se s tím porvat. Trenér mě poslal na hřiště, abych dal gól, a ono se to povedlo. Je to krásný,“ doplnil pocity z postupu do semifinále střelec vyrovnávacího gólu Jan Chramosta.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít