Itálie doufá, že se nebude na Euru opakovat déjà vu z roku 2004
Fotbalistu Marka Heinze si fanoušci Baníku Ostrava pamatují jako tahouna při cestě za svým posledním titulem. A příznivci české reprezentace ví zase o jeho trefě z přímého volného kopu na bronzovém Euru proti Německu. Až do včerejška byl přitom právě tento Heinzův gól poslední brankou na evropském šampionátu ze standardní situace. Stejná herní situace teď drží postupové šance Itálie.
Rozhodčí píská faul před pokutovým územím, brankáři trnou a skupina hráčů ve zdi se bojí, aby čistě náhodou nenechala mezi sebou skulinu akorát tak pro míč. Přímé kopy z dvaceti metrů a ideálně lehce zleva nebo zprava jsou postrachem všech mužstev, jenže na evropských šampionátech, na rozdíl od těch světových, z nich góly většinou nejsou. Ale takové Italy těší, že platí i výjimky.
Přesná rána Andrey Pirla znamenala, že se pravidelný účastník Eura dostal proti Chorvatsku do vedení. Ve třiatřiceti letech dal Pirlo teprve svůj pátý gól v reprezentaci, nicméně pokud nešlo o penaltu, byly všechny jeden jako druhý.
"Samozřejmě, Andrea je přesně ten hráč, kterého potřebujeme. Když máte za sebou tolik zápasů jako on, tak zkrátka umíte hrát skvěle na své pozici. A Pirlo je jako středový záložník výborný," spoléhá na Pirla trenér Cesare Prandelli.
To bylo z pohledu Itálie, která před šesti lety získala titul mistrů světa, to jediné pozitivní. Ve druhé půli vyrovnal Mandžukič, Italové remizovali s Chorvatskem 1:1 a jsou teď v nezáviděníhodné pozici.
V posledním duelu skupiny hrají s Irskem, které pro postup musí bezpodmínečně porazit. Ale pokud by souběžně hraný duel stejné skupiny mezi Španělskem a Chorvatskem skončil 2:2 nebo vyšší remízou, pojedou Italové v pondělí tak jako tak domů.
To by pro ně byla opravdu velká smůla především proto, že se do té samé pozice dostali i na Euru 2004 a tehdy utkání Dánska se Švédskem jako na potvoru 2:2 skutečně skončilo.