Přijde trend švýcarských naturalizovaných cizinců i do Čech?

Už v devět hodin večer nastoupí česká fotbalová reprezentace do jednadvaceti let k semifinále probíhajícího mistrovství Evropy proti Švýcarsku. Kdo čeká, že na hřiště v dánském Herningu vyběhne proti české jedenáctce stejný počet hráčů se švýcarským místem narození v pasu, ten se ale šeredně plete.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V anglickém týmu podobně jako ve švýcarském není o naturalizované cizince nouze

V anglickém týmu podobně jako ve švýcarském není o naturalizované cizince nouze | Foto: Michal Jurman

Nigériec, Makedonec, Španěl, Tunisan, Němec nebo dva Chorvaté, tak i takové je složení švýcarské reprezentace do 21 ti let, která se večer postaví ryze českému výběru v boji o postup finále „malého Eura".

Fotbalové velmoci už se dávno naučili spoléhat na pestrý národností mix, příkladem za všechny budiž například seniorská reprezentace Německa. Do Čech ale podobný trend ještě stále jaksi nedorazil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přijde trend švýcarských naturalizovaných cizinců i do Čech

„Většinou týmy už někoho mají, ať to jsou Norové nebo Švédové, každý má jednoho, dva černochy. Je otázka, jestli se to podaří i u nás,“ říká k tématu český trenér jedenadvacítky Jakub Dovalil, který ještě nedávno v týmu pracoval i se zadákem Utrechtu Jacobem Lenským, který má z poloviny kanadský původ.

Pokud nemyslíme v přesném slova smyslu jednoznačné zneužívání podobný naturalizovaných cizinců, k jakému dochází například ve velkém ve futsalu, pro kvalitu fotbalu jako takového přináší trend spoléhání se na somatotypy, které jinak nelze v jednotlivých zemích najít, jen samé výhody.

„Ti hráči mají samozřejmě jinou pohybovou strukturu, jsou živější a rychlejší a pokud se jim to podaří složit, tak mají výhodu, no,“ poodhaluje výhody nominace naturalizovaných cizinců do reprezentačních výběrů Dovalil.

Na evropském turnaji jednadvacetiletých přitom podobných výhod využívá hned čtveřice týmů, kromě zmíněného Švýcarska jde o Anglii, Španělsko a Dánsko.

Česká republika, která oproti nim nemá například koloniální minulost, může ale zmíněné typy ve své zemi jen těžko hledat.

„To jsou země, kdy byla spousta imigrantů a ti tam prostě žili. I v tom Norsku, Švédsku se najdou černoši, kteří hrají fotbal, a pak to vyplyne. Je to o těch imigračních zákonech. Nevím, jak je to u nás, ale uvidíme,“ hledí pozitivně na celou věc Dovalil a za pravdu mu částečně dává i pohled do dalších českých mládežnických reprezentací.

V té do šestnácti let nastupuje například Stefan Simič, který má bosenské a chorvatské občanství, jako velký střelec se ve stejném týmu prezentuje i syn ukrajinské matky Vitalij Chasin.

Zda je podobný trend opravdu výhodou můžete porovnat už dnes večer, kdy bude ryze českou obranu v evropském semifinále jednadvacetiletých prohánět například Xdedar Shaqiri, který má kořeny v Kosovu nebo nigerijsko-makedonský ofenzivní pár Innocent Emeghara, Admir Mehmedi.

Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme