Stříbrský heraldik nasbíral pět tisíc pohlednic s českými obecními znaky. Připomínají zajímavosti míst

Heraldik zkoumá a sbírá znaky. Ty mají místa, vesnice a města. Každý znak má své poselství a zatímco některé udělil samotný král, další znaky se pak začaly objevovat až v posledních letech, kdy si o ně zažádaly obce a města. Jan Reidl ze Stříbra se koníčku věnuje už řadu let, má už 14 speciálních alb a jeho sbírka čítá na pět tisíc kusů českých pohlednic.

Stříbro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Reidl některé pohledy dokonce nafotil. „Nafotím a známý vydavatel je vytiskne a jdou do světa, převážně pro sběratelské účely. Tady v Plzeňské kraji tedy dalšího heraldika zatím neznám, ale třeba tu někde někdo je. Komunikuji hlavně s dalšími kraji, kde už tyhle sběratele znám. Sháníme stále novinky,“ směje se sběratel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč má Tlučná ve znaku krokodýla? Poslechněte si podrobnosti

Znak musí splňovat mnoho podmínek. Jsou znaky udělené kdysi králem a pak ty nové, o které obce a města žádaly před pár lety. Takový vybraný znak musí být schválen speciální komisí a pak parlamentem.

Znak má polcení a dělení, čte se obráceně, tedy zprava doleva. Nemá barvy, nýbrž tinktury a nesmí být tinktura na tinktuře. Ale můžou na ní být kovy, které představuje žlutá a bílá barva, heraldicky správně zlatá a stříbrná. Ani kovy však nesmí být na sobě.

Co znaky ukazují?

Znak by měl připomenout nějakou zajímavost místa. Například hornická města mívají ve znaku cokoliv spojeného s hornictvím. Tam kde mají památný strom, většinou ho přidají do znaku.

Heraldik Jan Reidl | Foto: Martina Sihelská | Zdroj: Český rozhlas

Hezkým příkladem je třeba Touškov, kde mají ve znaku orlici a věž. Znak udělil městu už v roce 1543 král Ferdinand I. Habsburský. Zde symbolika připomíná zlatou barvou, tedy kovem, barvu Rakouského císařství a rakouský orel pak úctu a věrnost města k císaři. Věž s bránou vypovídá o městském opevnění.

Červená tinktura je pak barvou Českého království. Třemošná se zase ve znaku chlubí květenstvím střemchy hroznovité, ta dala obci jméno a znak je novodobý, udělen byl v roce 2000.

Zajímavý je například také krokodýl ve znaku Tlučné. V Tlučné byste krokodýly těžko hledali. Ovšem podle jedné legendy se Tlučné už řadu let říká, prý posměšně, Krokodýlov. Kdysi totiž šla v noci kolem tamních bažin opilá parta, která se krokodýla lekla a všem to vyprávěla. A tak svou slávu získal do znaku zlatý krokodýl, ale také zkřížená hornická kladívka a propletené ječmenné klasy.

Martina Sihelská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme