Síla je stejně jako tehdy v kolektivu, říká trenér vicemistrů Evropy z Anglie Dušan Uhrin

Čtvrtfinále mistrovství Evropy totiž nehrají čeští fotbalisté každý den, ale jednou za osm let. Právě před osmi lety je nakonec až do semifinále dovedl Karel Brückner, se kterým Český rozhlas pořídil exkluzivní rozhovor. A před šestnácti lety překvapil Evropu výběr vedený trenérem Dušanem Uhrinem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Jiráček dává první gól v zápase s Řeckem na fotbalovém Euru

Petr Jiráček dává první gól v zápase s Řeckem na fotbalovém Euru | Zdroj: ČTK

Pane Uhrine, pozítří to bude přesně šestnáct let od chvíle, kdy vámi vedený reprezentační tým vyřadil Portugalce ve čtvrtfinále mistrovství Evropy. Pamatujete si to datum?

Kdo by si to nepamatoval. Myslím, že si to pamatují nejen příznivci fotbalu, ale celá republika.

Jaký recept na Portugalce tenkrát zabral? Jak to vidíte po šestnácti letech?

Přehrát

00:00 / 00:00

S trenérem vicemistrů Evropy z roku 1996 Dušanem Uhrinem mluvil v Ranním interview Jan Pokorný

Jednak se vytvořil velice dobrý kolektiv, myslím, že to platí i pro současné mužstvo. A za druhé, od druhého poločasu prvního zápasu s Německem jsme začali hrát vlastním stylem. Vycházeli jsme ze zabezpečené obrany a přecházeli do rychlých protiútoků, což se nám dařilo.

Vladimír Šmicer, tehdejší reprezentant a současný manažer národního týmu, vzpomínal, že před šestnácti lety jste šli do zápasu s Portugalci s velkým respektem a plánem hrát na bezbrankovou remízu. Hráči prý měli skoro zakázáno útočit. Bylo to tak, nebo je to jen historka, která si žije svým životem?

Domnívám se, že je to historka. Ale vycházeli jsme ze zabezpečné obrany a rychlých protiútoků. A v těch dvaceti metrech jsme se snažili o ohrožení prostoru jeden na jednoho. A to se nám dařilo, jak proti Rusům, tak i předtím proti Italům.

Trenér Vrba píše hráčům Plzně na ME po vítězství zprávy. Věří, že je pošle i večer

Číst článek

Takže ten lob Karla Poborského, ze kterého padnul vítězný gól, byl vlastně součástí plánu ...

Bylo to samozřejmě součástí plánu (smích), protože do každého zápasu jsme šli s tím, že chceme vyhrát. Ne, že budeme hrát na remízu, nebo jenom odkopávat.

Co jste si tenkrát řekl na lavičce, když jste viděl ten Poborského gól?

Domnívám se, že to všechno vycházelo ze sebevědomí všech hráčů. Postupem do čtvrtfinále se zvětšovalo, a proto si to Karel Poborský mohl dovolit. Jeho branka vešla do historie podobně jako penalta Panenky.

Rosický proti Portugalsku nejspíš hrát nebude. Dokazují to taktické manévry na tréninku

Číst článek

Mezi českou stopou na letošním Euru a na tom anglickém z roku 1996 se často hledají paralely. Vidíte je tam také? A jaké?

Vidím to v dobrém kolektivu, mužstvo taky hraje nadoraz. Pokud by hrálo tak, jako ve druhé půli proti Polákům, mělo by při troše štěstí šanci nad Portugalskem vyhrát.

Když se nad tím zamyslíme, podobný je počet hráčů z české ligy v národním týmu, jakási role outsidera. Stejně jako tehdy prohráli i teď fotbalisté první zápas ve skupině a postoupili gólem v závěru rozhodujícího utkání, čtvrtfinále hrají také s Portugalskem a stále je možné i semifinále s Francií a finále s Německem ...

Byl bych rád, kdyby to bylo úplně stejné a šli jsme až do finále.

Hodně se mluví o Tomáši Rosickém. Jak vy se díváte na debatu kolem jeho zranění a kolem jeho role, když nastoupí a když nenastoupí?

Už před mistrovstvím Evropy jsem říkal, že je to čtyřicet procent mužstva. Ale hráči jsou si vědomi, že i bez Tomáše Rosického to jde. Jeden hráč je vždycky nahraditelný a hráči při zápase s Polskem ukázali, že dovede hrát i bez Rosického. Velice rozhoduje síla kolektivu.

Jan Pokorný, Alena Benešová, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme