Soudce Vašků: v koručpní kauze Olomouc se podplácelo, konkrétní lidi však potrestat nelze

Řada věcí tu nehraje, ale nemám dost důkazů na to, abych mohl vynést rozsudek nad konkrétními lidmi. Tak by se dal shrnout dnešní výrok soudce okresního soudu v Olomouci v kauze údajné fotbalové korupce. Obžalobě čelili dva hráči a prezident klubu Bohemians Praha a brankář Sigmy Olomouc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

korupce - ilustrační foto

korupce - ilustrační foto | Foto: Magdaléna Trusinová

Ten měl Pražanům vyplatit 300 000 Kč, aby pojistil výhru v ligovém utkání obou týmů. Obžalovaní tvrdili, že to celé byla konstrukce, která měla odhalit korupci ve zdejším fotbale. Disciplinární komise FA tuhle verzi, ale nepřijala a sama vynesla sérii trestů. Také soudce Aleše Vašků dnes uvedl, že k podezřelému předávání peněz mezi oběma kluby došlo, ale prokázat vinu jednotlivých aktérů je těžké. Proč?

„Dospěl jsem k závěru, že ze strany Sigmy došlo k nějakému uplácení v zápase s Bohemians. V tomto směru byly důkazy jednoznačné, jako např.: nahrávka, kterou přinesl svědek Kubíček, podepřená emaily mezi jednotlivými funkcionáři. Vyhodnotili jsme to jako autentickou a pravdivou nahrávku. Ale co se týče konkrétních osob, které se na to měli podílet, tak tam už je ta situace komplikovanější,“ říká Vašků a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

Se soudcem Vašků a Jiřím Goldou mluvila Veronika Sedláčková

„Na zmíněné nahrávce, dotyčný člověk z prostředí Sigmy nezmiňuje brankáře Petra Drobisze, že by se na tom měl aktivně podílet. Jediným pojítkem s ním byl spoluobžalovaný, hráč Bohemians Obermajera, Zoubka, potažmo Kapra, ti jsou ale zase z Bohemians. Museli jsme tedy řešit, zda jsou výpovědi pravdivé. Věrohodnost zpochybňuje skutečnost, že dotyční kauzu zveřejnili zhruba s třičtvrtěročním odstupem od této události.“

„Zarážející na tom je, že obžalovaní od začátku tvrdí, že do toho šli s tím, že budou odhalovat korupci. V okamžiku, kdy mají všechny důkazy a čekají až objektivní důkazy tzn. telefony, ze kterých se dali zjistit smsky, hovory, dali se udělat výpisy z telekomunikačního provozu, dala se zajistit obálka na daktyloskopické stopy, je přinejmenším podivné. To všechno je zničeno a znehodnoceno.“
Znamená to tedy, že kvůli časové prodlevě nelze dokázat, že nějaký korupční úmysl byl?

„Ke korupci došlo, ale máme významné pochybnosti o tom, jestli to je tak, jak pánové popisují. Je tam ale i řada dalších věcí. Měli jsme i nahrávku s členem VV bývalého ČMFS, ze které je jednoznačně zřejmé, že Obermajer v době, kdy kauza vznikala, uváděl, že má strašný strach z obžalovaného Kapra. Takže náznak manipulace. Pak také se Zoubek, Obermajer i Kapr podrobili výslechu na detektoru lži a podle vyhodnocení odpovědí, týkajících se toho, kdo podplácení inicioval, nebo zda skutečně převzali peníze od Drobisze, zda to skutečně bylo 300 tisíc, jsou indikovány projevy, které věrohodnost zpochybňují,“ vysvětloval okresní soudce Aleš Vašků.

Golda se rozsudku soudu nediví

Poslouchal ho také předseda disciplinární komise FA Jiří Golda. Uvedl jste už, že není jasné, zda-li se státní zástupce proti rozsudku odvolá. Máte problém s tím, že nepadly žádné tresty, i když korupce tam byla?

Od začátku tvrdím, že něco jiného jsou fotbalové předpisy a něco jiného je trestní řízení. Z logiky věci by bylo správné, pokud si disciplinární komise FA a i soudce myslí, že ke korupci došlo, tak aby i závěry měli být stejné. Měl by trestat jak soud, tak my. Bohužel to dopadlo tak, jak to dopadlo.

Můžete stručně připomenout, o co fotbalová disciplinárka opírá přesvědčení u jednotlivých aktérů tohoto případu, když důkazy chybí, proč si dotyčné kluby zasloužily miliónové pokuty a odpočet ligových bodů?

Důkazy a tvrzení, ze kterých jsme vycházeli, jsou samozřejmě totožné, ale fotbalové předpisy jsou o něčem jiném. V rámci trestního řízení soud nemůže potrestat klub. Když to hodně zjednoduším, je mi jedno, jestli to udělal hráč ten nebo onen, funkcionář takový, nebo onaký. Klub je zodpovědný za chování svých funkcionářů a hráčů, a proto dle fotbalových odpisů máme právo, pokud máme za to, že ke korupčnímu jednání došlo, potrestat klub.

Jak na vás působí slova olomouckého soudce, který označil poměry v českém fotbale za „žumpu“? Je tento případ podle vás jen špička ledovce?

Každý hovoří o tom, že v tomhle státě je spousta korupce a všude. My víme, že byla i ve fotbale. Tohle bylo poprvé, co za dva roky na disciplinárce pracuji, že se mi na stůl dostala nějaká kauza a důkazy. Spolu s kolegy jsme se tím podrobně zabývali a chtěli to vyřešit, pak někoho potrestat. Pokud někdo má indicie, že se korupce ve fotbale děje, ať se na mě obrátí a budu se tím zabývat. Souhlasím, že poměry ve fotbale nejsou ideální, ale buďto to můžeme vzdát, nebo se rozhodnout, že s tím něco uděláme. Nezměníme to hned, ale musíme se o to alespoň pokusit.

Jakub Kanta, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme