Za výpověďmi proti Berbrovi může být boj o peníze, naznačil předseda FAČR Pelta
V českém fotbale může všechno souviset se vším. Předseda FAČR Miroslav Pelta dal v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu do souvislosti výpovědi rozhodčích, kteří mluví o diktátorském chování a o překračování pravomocí ze strany místopředsedy Romana Berbra, a iniciativu na osamostatnění profesionálních soutěží.
„Mám různé indicie a byl bych nerad, kdyby to byla pravda. Je tady boj o osamostatnění ligy a pan Berbr zastupuje výkonnostní fotbal a předložil smlouvu, u které druhá strana vidí, že je pro ligu nevýhodná. Ale neříkám, že to všechno souvisí se samostatností ligy, a doufám, že to tak není,“ prohlásil Pelta v Radiožurnálu.
„Můj osobní názor je takový, že tyto věci souvisí. Historie nás učí, že v českém fotbale se věci nedějí úplně samovolně,“ říká sportovní novinář ze serveru Aktuálně.cz Luděk Mádl.
Širší souvislosti aktuálních problémů v českém fotbale vysvětlel Janu Pokornému sportovní novinář Luděk Mádl
Aktéři dění okolo výpovědí sudích ale souvislost popírají. „Rozhodčí říkají, že s tím nemají nic společného. Pan Dušan Svoboda ze Sparty říká, že rozhodčího Kovaříka k ničemu neponoukal,“ vysvětluje novinář.
Souvislost, kterou naznačil i předseda FAČR, se týká iniciativy prvoligových klubů na osamostatnění profesionálních soutěží, kterou prosazuje místopředseda za profesionální soutěže a člen představenstva Sparty Dušan Svoboda.
„Roman Berbr jim v minulém měsíci poslal protinávrh. Jeho podstatou je nadefinovat, jak by se měly rozdělit finanční toky. Jde o peníze od ministerstva školství a ‚loterijní peníze‘, které chodí přes ČOV. Podle návrhu Romana Berbra by z těchto zdrojů kluby nedostaly ani korunu,“ zjistil z návrhu Luděk Mádl.
Další položkou je rozdělení prostředků, které uhraje reprezentace, která například za účast na Euru 2016 inkasuje 12 milionů eur.
Jde i o obsazení administrativy. V současném 13členném výkonném výboru FAČR má liga momentálně čtyři členy. Po vyhlášení samostatné ligy by měli zůstat pouze dva.