Horolezce Jaroše čekají při výstupu na Annapurnu testy kvůli změnám na mozku v zóně smrti

Každý, kdo ví něco málo o vysokohorském lezení, tuší, kde asi čeká na horolezce šplhající po strmých stěnách osmitisícových vrcholů takzvaná "zóna smrti". Ne náhodou tedy velká většina z těch, kteří se vydávají vstříc nejvyšším bodům naší planety, sází na použití umělého kyslíku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek Jaroš, horolezec

Radek Jaroš, horolezec | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Ale najdou se tací, kteří i v extrémních nadmořských výškách spoléhají výhradně na svoje plíce. A nepochybují o tom, že mozkové buňky dostávají v takové situaci pořádně zabrat.

"Asi jim to vyloženě neprospívá, protože jedna třetina kyslíku ve výšce, ve které se pohybujeme, musí být znát, k tomu se přidává únava. Na druhou stranu lidské tělo dokáže přesunout své rezervy do těch nejdůležitějších míst, v tomhle případě do mozku. Samozřejmě je to na úkor nějakých svalů, takže výkonnost půjde dolů," říká Radek Jaroš, který už dokázal vystoupit bez použití umělého kyslíku na dvanáct osmitisícových vrcholů a v těchto dnech je právě na cestě k tomu v pořadí třináctému - k Annapurně.

Jeho pokus o výstup je tentokrát spojen se zajímavým vědeckým experimentem, při kterém se ocitne v hlavní roli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radek Jaroš se při výstupu na Annapurnu podrobí testům, jak nedostatek kyslíku v zóně smrti mění mozek

"Byl jsem na magnetické rezonanci kvůli nějakému výzkumu před expedicí a půjdu na rezonanci i po návratu. Bude se zkoumat, jestli došlo k nějakým trvalým změnám na mozku nebo ne. Součástí výzkumu jsou i testy, které budu vyplňovat před i po expedici a také během ní, a to nejen v základním táboře, ale třeba ve výšce sedm tisíc metrů a podobně. Bude se porovnávat, jak mozek pracuje," prozradil Radek Jaroš.

Pomyšlení na to, že by probíhající experiment potvrdil trvalé poškození mozkových buněk způsobené pobytem v zóně smrti, je pro leckoho krajně nepříjemné. Radek Jaroš ale naznačuje, že výzkum, při kterém dobrovolně účinkuje, ho sotva odradí od dalších horolezeckých plánů - včetně výpravy na druhou nejvyšší horu světa - K 2.

"To mě neodradí, protože už jsem se v takzvané zóně smrti pohyboval minimálně dvacetkrát, je to výška nad sedm a půl tisíce metrů. A podle magnetické rezonance k žádným změnám nedošlo, takže to není zase tolik deprimující, jak to v jednu chvíli vypadalo," říká Radek Jaroš.

Určitě ale nebude od věci, když si po skončení expedice popovídáme nejen o samotném výstupu na Annapurnu, ale také o výsledcích zmíněného výzkumu.

Aleš Procházka, Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme