Petr Korda: Česká tenisová škola je geniální v práci rodič-dítě
Semifinále Tomáše Berdycha v mužském singlu, osmifinále Petry Kvitové a Andrey Hlaváčkové v ženské dvouhře, k tomu ještě tři finálové účasti ve čtyřhře. Čeští tenisté si celkově za svá vystoupení na US Open v New Yorku zaslouží slušné vysvědčení, předvedli nejvydařenější grandslamové vystoupení od loňského Wimbledonu. V součtu s týmovými úspěchy v posledních letech se nabízí poměrně jednoduché vyhodnocení současné situace: český tenis je teď ve výborné kondici.
Petr Korda je stále posledním českým vítězem mužské dvouhry na grandslamovém turnaji. Už několik let se sice věnuje hlavně své rodině, ale pár posledních týdnů už také znovu trénuje.
K lepším výkonům pomáhá Radku Štěpánkovi. Zdá se, že svému svěřenci nedává špatné rady, což daviscupový reprezentant potvrdil i finálovou účastí ve čtyřhře na US Open.
Petr Korda má dostatek zkušeností s výchovou dětí, hraním i koučingem, a tak možná právě on může vysvětlit, proč se už několik desetiletí v řadě ve světě mluví s uznáním o české tenisové škole.
"Nechci být historikem, ale to je tak brané už od doby, kdy dr. Höhm, pan Lekič a paní Suková napsali Školu tenisu. A poté, co skončila doba Kodeše a Hřebce, se ta česká škola začala projevovat. V té době byl velký hlad dostat se z republiky," říká Petr Korda a dodává svůj hlavní argument:
"Vždycky záleželo hodně na rodičích. Když se podíváte na Petru Kvitovou, tak za ní vidíte tatínka, za Berďou jsou rodiče, za mnou jste mohli vidět mého tátu, za Štěpcem taky jeho táta. Prostějov si adekvátně vytipoval dobré hráče, pak si je stáhnul a umí s nimi pracovat, ale česká škola byla geniální v té práci rodič-dítě."
Petr Korda má ze současných úspěchů jako Čech žijící na Floridě radost, ale na druhé straně připomíná:
"Není to jednoduché. Na světě je sedm a půl miliardy lidí a žebříček ATP má 1500 míst. Český tenis zaznamenal v poslední době určitě dobré výsledky a vezměte si, že Švédsko nemá jediného chlapa ve dvoustovce."
Švédsko mělo v sedmdesátých, osmdesátých a ještě i devadesátých letech Borga, Wilandera, Edberga či Pernforse, špičkové hráče, srovnatelně kvalitní s těmi českými nebo československými. Teď po vleklých zdravotních problémech Söderlinga má své nejlepší singlisty Ryderstedta a Rosenholma až v páté stovce žebříčku ATP.
I český tenis se může dostat do krize, upozorňuje Korda
Ústup ze slávy, i když v menší míře, trápí i některé další země s vysokou životní úrovní. Český tenis může zatím těšit, že se mu už minimálně půl století v kuse velké výkonostní pády vyhýbají.
"I na český tenis přijde krize. Bude záležet, jak se s tím bude pracovat. I v žácích a dorostu máme slušné výsledky, ale důležitý je hlavně přechod z kategorie juniorské do seniorské. Ten je těžký," varuje tenisová legenda Petr Korda.