Čtyři bruslaři, jedno koryto. Závody Crashed Ice začínaly na ledu po rybách, dnes se jezdí po celém světě

Snowboardcross i skikros patří ve výčtu všech světových sportů k těm novějším. A má ještě jednu malou odnož - to když si závodníci nevezmou ani lyže, ani snowboard, ale brusle a skočí do ledového koryta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závod Crashed Ice

Závod Crashed Ice | Foto: Teddy Morellec - Red Bull

„Už v roce 2000 to napadlo dva kluky a jen se hledalo, kde by se mohlo jezdit. První závod byl na rybím trhu ve Stockholmu o rok později. A proč na rybím trhu? Prostě měli hodně ledu. A proto se seriálu říká vlastně ‚ledová tříšť' - Crashed Ice,“ vysvětluje Claudio Caluori, rodák ze Švýcarska, milovník adrenalinu a muž, který toho v ledovém korytě hodně odjezdil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závodníci Crashed Ice mají silnou výstroj, přesto jde při soubojích v korytech o zdraví

V seriálu závodů má i Česko své zástupce. Ve startovním poli služebně nejstaršího Lukáše Kolce a s ním Michaela Urbana.

„Vzniklo to pro srandu. Byla to zábava pro partu lidí. Dřív se jel jeden závod za rok, teď jich je osm devět. Kvalifikace byla dřív na stadionech, z toho vybrali sto až dvě stě lidí, ti šli do koryta. Každý rok se pravidla trošku mění,“ doplňují se čeští zástupci v seriálu Crashed Ice.

Na cestu mezi elitu je opravdu potřeba ukázat kvalitu. „U mě to bylo spíš z hecu. Byl první závod v Čechách, tak jsem se přihlásil na kvalifikaci na stadionu, pak jsem vyhrál kvalifikaci v korytě a dostal se až do finále. Od té doby jezdím každý rok,“ říká Lukáš Kolc.

Michal Urban se přidal v roce 2009. „Když to bylo podruhé v Praze na Vyšehradě. Pak začala série mistrovství světa a tu už jezdím pravidelně.“

Red Bull Crashed Ice | Foto: Teddy Morellec - Red Bull

Jedna jízda v ledovém korytě trvá průběrně 30 sekund, jezdci skáčou někdy až 30 metrů a jejich rychlost může dosahovat až 80 kilometrů za hodinu. Když se čtyři závodníci ve výstroji perou o dvě postupová místa, může to být hodně nebezpečné.

„Hodně jsou zraněné ramena, minulý rok se mi povedlo zlomit třetí obratel, občas nějaká zlomená ruka nebo klíční kost…,“ říkají čeští bruslaři.

Když byl sport ještě na svém začátku, jezdci se rekrutovali hlavně z hokejistů. Jízda v ledovém korytě ale má spíš blíž ke skikrosu. „S hokejem to už nemá nic společného, jen brusle. A teď už i dráhy dělají tak, že by se tam muselo bruslit, stačí ji projet,“ vysvětlují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koryto Crashed Ice si na vlastní kůži vyzkoušel i reportér ČRo František Kuna

Na jihu Francie si koryto pro závody vyzkoušel i reportér ČRo František Kuna. Hokejových zápasů už odehrál hodně… „Ale bruslit z kopce, to je pro mě velká novinka,“ svěřil se, když se dostal na dráhu.

„Mějte nohy vedle sebe, nemějte je před sebou, abyste měli stabilitu na skocích a z kopce. Ale furt Buďte předklonění, jinak spadnete. A mějte ruce před sebou, ať padáte na kolena a ne na hlavu nebo na záda,“ radil nováčkům Lukáš Kolc.

František Kuna, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme