Lyžování není atletika - Bauera potřebuju vidět v závodech, říká trenér Petrásek
Oba mají stejný cíl, ale každý trochu jinou představu o tom, jak k němu dojít. Dvě osobnosti českého běhu na lyžích - Lukáš Bauer a trenér Miroslav Petrásek - by na olympijských hrách v Soči rádi zažili ještě jeden společný úspěch. Potíž je v tom, že po výborném vstupu do sezony a vítězství ve Světovém poháru ve Finsku se teď Bauer při závodění trápí. A nikdo vlastně pořádně neví proč.
"Vítězství Lukáše možná zaskočilo víc, než bylo radno. Jediné, čím si to vysvětluju, je, že bylo hodně tréninku a Lukáš je unavený. Snažili jsme se domluvit, aby měl po Davosu pauzu, jako kdyby byl nemocný. Věřil jsem, že přijede na Tour de Ski a klasiky ukážou, že pokles výkonnosti mohl být kvůli tréninku," říká Miroslav Petrásek
Ten může jen litovat, že první závod, který o Bauerově formě naznačí více, přijde na řadu až na Nový rok, protože ten nedělní v Oberhofu pořadatelé kvůli nouzi o sníh radikálně zkrátili.
Cíl mají Miroslav Petrásek a Lukáš Bauer stejný, cestu k němu ale navrhuje každý jinou
Tím pádem musí Lukáš Bauer při vyhlížení středeční klasické patnáctky na Tour de Ski přečkat tři v zásadě sprinterské závody a je na něm znát, jak se při tom trápí.
"Účast na tour není z mojí hlavy. Stejně jako spousta lidí má svoje povolání, tak moje je závodění na běžkách. A závodit se musí, když vedení povolá, i když se nedaří. Kdybych se měl rozhodovat sám, tak na tour nejedu a pokusím se dát do kupy normální cestou, a ne závodit. Já tu ale nejsem od určování cesty. Trenér prostě potřebuje vědět, jak na tom jsem v normálních závodech," vysvětluje Bauer.
Přijal jsem to s nadšením, hodnotí Bauer ironicky změnu v programu Tour de Ski
Číst článek
"Moje přání bylo, abychom to odzávodili, protože nejsme atletika, kde odběhnete čtyřstovku, běžíte ji za 45 a víte, jak na tom jste. U nás je jediným porovnáním Světový pohár, kde se změří síly se světem. Pro kontrolu výkonnosti a toho, jestli jde opravdu o tak velký pokles, nebo jen o dílčí únavu, jsou pro mě takové závody důležité. Nicméně včera jsme spolu znovu konzultovali, jestli jet domů a rovnou se připravovat. Myslím si ale, že závody jsou tím nejkvalitnějším tréninkem pro olympiádu."
Bude-li Bauer po čtyřech etapách TdS na dobré pozici, pojede dál, říká Petrásek
Číst článek
Nabízí své pohledy na to, jak dostat Bauera před hrami v Soči do medailové formy sám reprezentační kouč Petrásek. Pro oba je tahle situace zároveň testem schopnosti účelně komunikovat.
"Měli bychom být ti umírněnější a nesnažit se to hrotit, nicméně někde ta hrana musí být, kdy si řeknete, že závodník si už vymýšlí víc, než je radno. Čím lepší je závodník, tím víc hranu posouváte," vysvětluje Petrásek.
"Žádné rozpory s trenérem nemám. Samozřejmě já jako závodník mám nějaký pocit, stejně tak trenér. Máme tady ale určitou hierarchii," doplňuje Petráska Bauer a oba jsou zvědaví, co jim ve Švýcarsku na druhé štaci Tour de Ski po silvestrovském sprintu ukáže novoroční patnáctka s hromadným startem.