Johnson odstoupení z parlamentu oznámil minulý týden v pátek. Bývalý premiér oznámil, že se po mnoha letech v politice vrátí k novinařině a bude psát sloupek pro bulvární deník The Daily Mail.
O hrdinském skutku svého otce Nicholase Wintona se dozvěděl během jednoho televizního programu, kdy se moderátorka obrátila na publikum a řekla, ať si stoupnou ti, které zachránil Nicholas Winton.
Rezignace je vyvrcholením vládní krize, kterou v posledních dnech prohloubily ekonomické reformní plány, především daňové škrty, od nichž byla Trussová nakonec nucena postupně ustoupit.
Bývalý britský ministr pro mezinárodní rozvoj a konzervativní poslanec Rory Stewart poprosil s hledáním prstenu o pomoc veřejnost prostřednictvím tweetu. Ten sdílely tisíce uživatelů.
Starosta Londýna, tvář brexitu a premiér obtěžkaný skandály. Boris Johnson po sérii kauz oznámil rezignaci. Server iROZHLAS.cz tento jeho krok dává do kontextu s jeho životním příběhem.
Premiér Johnson slíbil ukončení stavu nouze 2. prosince a to za situace, kdy budou lidé dodržovat omezení. Jde se však oprávněně ptát, co se stane, když lockdown nezabere a bude muset být prodloužen.
Pokud jednání o brexitu selžou, chystá vláda zákon zneplatňující část předchozí dohody. Kvůli nesouhlasu s tímto plánem předseda legislativní rady vlády Jonathan Jones rezignoval na svou funkci.
Místo trvajících oslav ovšem přišla pandemie a podle opozice odkládal nerozhodný Johnson, obávající se zjevně ztráty popularity a podporující „stádovou imunitu“, rozhodnutí vyhlásit stav nouze.
Proč k hlasování vlastně došlo? A proč Britové hlasovali proti členství v Unii? Radiožurnál se ohlíží nad uplynulými roky od chvíle, co se Spojené království rozhodlo opustit Evropskou unii.
S absolutní většinou v nové Dolní sněmovně Johnsonovi už ale nic nebrání, aby vyvedl zemi z EU na v lednu 2020. V dalších 11 měsících se chce domluvit na smlouvě o budoucích obchodních vztazích.
„S ohledem na to, že se Brexit Party do značné míry stáhla z volebního boje, voliči deklarují přechod zpátky ke konzervativcům,“ říká odborník na Velkou Británii Jan Váška před čtvrtečními volbami.
Diplomat David Frost je tím, kdo z Bruselu přivezl novou brexitovou dohodu a pomohl jí také zajistit podporu u britských poslanců. Johnson má dobré rádce, vyhráno ale nemá. Co od brexitu čekat dál?
Jak známo, královna musí za účasti lordů a poslanců přečíst legislativní program vlády a normálně to dělá každý rok. Jelikož však brexit ovládá politickou scénu, už dva roky se zahájení nekonalo.
Přijde konec rozhovorů na ose Londýn-Brusel? Jak do brexitového procesu promluví summit EU? A může dojít na odklad brexitu? Čtěte klíčové otázky a odpovědi kolem brexitové krize.
Trump se plánuje s Johnsonem sejít ještě předtím, než se sejde s Macronem, hostitelem summitu. Chce tím vyjádřit svůj postoj k situaci okolo brexitu. Bude to vůbec první setkání obou politiků.
„Musíme naplnit sliby a vystoupit z Evropské unie k 31. říjnu,“ řekl Johnson v projevu. Jako první ale musí rekonstruovat vládu, neboť už několik ministrů podalo demisi.
Příští kampaň bude ze všeho nejvíce připomínat zápas v bahně a do tohoto střetnutí konzervativci chtějí vyslat člověka, který si v populismu a demagogii se svými protějšky nezadá.
Konzervativní strana musí společně usilovat o brexit, který je prospěšný pro celou Británii, a udržet labouristického lídra Jeremyho Corbyna mimo vládu, uvedla končící Theresa Mayová.
Úspěch Borise Johnsona může být považován za úspěch několikatýdenní promyšlené politické kampaně. Především jde ale o vrchol mnohaleté honby za mocí, která započala před více než 40 lety.
„Jsem si jist, že nebudu odvolán, protože hodlám odstoupit před tím, než se tak stane,“ řekl Hammond. Situace se podle něj může „trochu zkomplikovat“ v případě, že premiérské křeslo získá Jeremy Hunt.
Mayová uvedla, že má obavy o „stav politiky“, domácí, britské i té mezinárodní. Varovala, že ochota hledat kompromisy se stala „nemoderní“ a odsoudila populisty.
Pressleyová označila prezidentovy tweety za příklad rasismu. „My jsme to, co je demokracie. A nikam nejdeme, jedině zpět do Washingtonu,“ vzkázala Trumpovi.
Ministerská předsedkyně přiznala zároveň, že se mylně domnívala, že zákonodárci se budou chtít s brexitem vypořádat v dohodnutém termínu a budou ochotni k ústupkům.
Lídr britských labouristů dosud ve vztahu brexitu vystupoval nejednoznačně. Corbynovou prioritou podle jeho slov nadále zůstávají předčasné parlamentní volby.