Mayová v posledním projevu kritizovala politický ‚absolutismus‘. O vzkaz Trumpovi podle ní nešlo
Ať už si Británie pro svůj odchod z Evropské unie vybere jakoukoli cestu, musí být dlouhodobě udržitelná a musí zemi spojit. Ve svém poslední velkém projevu předtím, než příští týden odejde z funkce, to ve středu prohlásila britská premiérka Theresa Mayová. Zároveň zdůraznila, že ohledně brexitu je třeba dosáhnout kompromisu.
Mayová uvedla, že má obavy o „stav politiky“, domácí britské i té mezinárodní. Varovala, že ochota hledat kompromisy se stala „nemoderní“, a odsoudila populisty, kteří dávají „jednoduché odpovědi“ na složité problémy. Premiérka rovněž kritizovala „politiku, která se snaží rozdělovat“, a prohlásila, že „někteří ztrácejí schopnost nesouhlasit bez toho, že by zároveň ponížili názory ostatních“.
Brexit byl největší frustrací během tří let ve vládě, řekla Mayová třináct dní před odchodem z funkce
Číst článek
Obavy má Mayová rovněž kvůli „narůstajícímu absolutismu“ ve světové politice, což, jak poznamenala agentura AP, nejspíš mnozí vyhodnotí jako vzkaz jejímu nástupci a zároveň americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Dvaašedesátiletá premiérka nicméně uvedla, že její prohlášení nebylo namířeno na nikoho konkrétního.
Zhrubnutí veřejné debaty
Mayová ve své řeči uznala, že v minulosti udělala chyby. Nijak se ale nevyjádřila ke kritikům, kteří říkají, že za neschválením dohody o brexitu stála právě její nedostatečná snaha dosáhnout kompromisu a neschopnost překonat rozdíly v postojích poslanců.
„Dnešní neschopnost spojit principy s pragmatismem a dosáhnout kompromisu, když je to potřeba, vedou celou politickou rozpravu nesprávnou cestou,“ prohlásila premiérka.
„Vedlo to vlastně k něčemu, co je určitou formou absolutismu - kdy jeden věří, že když jednoduše sdělíte svůj postoj dostatečně nahlas a budete ho dlouho opakovat, tak dosáhnete svého. Vedlo to ke zhrubnutí naší veřejné debaty,“ dodala.
Adepti na britského premiéra znovu debatovali, Corbyn mezitím vyzval k novému referendu. Brexit nechce
Číst článek
Mayová se pod tlakem spolustraníků rozhodla oznámit odchod z funkce v květnu. Učinila tak poté, co se třikrát neúspěšně pokusila přesvědčit britský parlament, aby podpořil připravenou dohodu Londýna se zbytkem Evropské unie o podmínkách britského odchodu z evropského bloku.
Ačkoli po úvodní historicky vysoké porážce při hlasování Dolní sněmovny se při dalších dvou pokusech skóre premiérky zlepšovalo, kvůli vytrvalému odporu části vládních konzervativců i opozičních labouristů nakonec svou snahu vzdala.
Nového šéfa kabinetu bude znát Británie příští týden. Nástupce Mayové členové konzervativní strany vybírají mezi současným šéfem diplomacie Jeremym Huntem a bývalým ministrem zahraničí Borisem Johnsonem, který je považován za favorita.