„Data do národní databáze přebíráme vždy po skončení měsíce, proto jsme tento rekord objevili až teď,“ doplnili pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu.
Hydrologové evidují k úternímu ránu povodňový stupeň na zhruba 150 místech. Města začínají sčítat škody. Voda se s výjimkou jižních Čech přesunuje z horních na střední, dolní toky.
„Kde jsme takové srážkové úhrny nepredikovali, tak to je Frýdecko-Místecko a Ostravsko,“ přiznává ředitel ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Marek Rieder.
Nejsložitější situace bude v jižních Čechách, protože bude hodně pršet na Šumavě i Novohradských horách. Řeky budou znovu stoupat a mohou dosahovat až padesátiletých průtoků.
„Je to dobré upozornění pro lidi, že se opravdu něco děje. I pro mě to bylo překvapením,“ konstatovala pro iROZHLAS.cz spolumajitelka Luční boudy a advokátka Klára Sovová.
Některý z povodňových stupňů byl v neděli ve 12:00 na 270 místech po celé zemi. Nejhorší situace je nadále v Jeseníkách a v Moravskoslezském kraji, kde hladiny řek nadále stoupají.
Starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS) odrazuje od tzv. povodňové turistiky. „Lidé velice podceňují černou vodu a vyjíždějí do částí, kde řeka přelévá části komunikace,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.
Informovanost hejtmanů ze strany vlády je dobrá, šéf Jihomoravského kraje Grolich. Starostové podle něj nejlépe znají svá území, je důležité, aby oni udělali potřebná opatření.
Česko zažívá mimořádně deštivý závěr týdne. Meteorologové varují před větrem a povodněmi. Co současnou situaci způsobilo? A jak přesné jsou předpovědi počasí?
Sníh způsobuje komplikace v dopravě na některých místech v Rakousku, řidiči by se na výše položená místa neměli vydávat bez zimní výbavy, upozorňuje agentura APA.
Co si dát do evakuačního zavazadla, jak co nejvíce zabezpečit majetek před velkou vodou a co sledovat? Aktuální vývoj počasí by měli podle pokynů sledovat všichni, i lidé mimo záplavové oblasti.
Podle meteorologů má sice nejkritičtější situace nastat až o víkendu, ale už v pátek se mohou řeky na některých místech dostat i přes třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity.
V Česku má během pátku dál vytrvale pršet, srážky mohou být extrémní. Na většině území hrozí záplavy. K večeru situaci zkomplikuje silný vítr, který může mít v nárazech okolo 100 kilometrů za hodinu.
„Všechny modely, máme jich k dispozici sedm, se vzácně shodují v tom, že situace zůstává víceméně stejná,“ říká k hrozbě povodní v Česku ředitel ČHMÚ Rieder.
Meteorologové rozšířili výstrahu na extrémní srážky a záplavy o části Vysočiny či jižní část Šumavy. Intenzivní déšť se oproti předchozí prognóze dostane od pátku víc na západ na Ústecko a Plzeňsko.
Česko zažilo na konci srpna a začátkem září mimořádně horké a suché počasí. Zlom přišel v pondělí, kdy začalo pršet a ochladilo se, výrazný propad teplot má přijít ve čtvrtek.
Česko čeká ve druhé polovině týdne ochlazení, v pátek k až deseti stupňům Celsia. Na úterý a středu předpovídají meteorologové přeháňky nebo občasný déšť.
Výjimečná masa tropického vzduchu přinesla déšť do míst na jihu Maroka, která už šest let sužují sucha. V okolí města Warzazát spadlo během tří hodin 47 milimetrů srážek.
Hromady naplaveného kamení stále lemují obecní cestu. Ukazuje nezávislý starosta Sušic Bohumil Gibala. Procházíme ovocným sadem, místo trávy jsou všude na zemi jen kameny.
Ve Stachách v neděli odpoledne podle meteorologů spadlo v úhrnu patrně přes 80 milimetrů vody. Voda poničila silnice, chodníky a kanalizaci, zaplavila i sklepy některých domů a tamní kapličku.
Pondělí bude pravděpodobně nejchladnějším dnem nadcházejícího týdne. Nejvyšší teploty vystoupají na 18 až 23 stupňů, na jihovýchodě až na 26 stupňů Celsia. Bude oblačno až zataženo.
Do Čech v neděli dorazily silné bouřky. Velké škody způsobil přívalový déšť zejména na Prachaticku a Rokycansku, zaplavené jsou ulice i desítky sklepů.
V přívalových srážkách může v Čechách napršet kolem 50 milimetrů, v opakovaných bouřkách i více, a na Moravě a ve Slezsku očekávají meteorologové úhrny kolem 40 milimetrů.