Rozhodnutí přišlo po nedávné kritice, kvůli financování ropných a plynových polí. HSBC chce v budoucnosti uvolnit až trilion dolarů na podporu čisté energie.
Úterní hlavní líčení patřilo u soudu v kauze Čapí hnízdo čtení listinných důkazů. Všichni svědci totiž v pondělí prozatím dokončili své výpovědi. Dění v soudní síni jsme sledovali v online reportáži.
Britská bankovní společnost HSBC Holdings Plc. zaplatí ve Spojených státech 100 milionů dolarů za ukončení sporu se soukromými investory kvůli obvinění z manipulace s LIBOR.
K rozsáhlé restrukturalizaci sáhla britská banka HSBC. Největší evropský bankovní dům chce snižovat náklady na provoz a tak bude hromadně propouštět. Po celém světě má přijít o práci až 25 tisíc lidí, tedy desetina všech zaměstnanců banky. Dalších tisíců zaměstnanců se pak banka chce zbavit prodejem některých svých divizí.
Česká finanční správa získala údaje o bankovních účtech Čechů ve švýcarské pobočce britské banky HSBC. Zjistily to Lidové noviny. Pobočka údajně pomáhala svým klientům vyhýbat se placení daní v mateřských zemích. V kauze známé jako SwissLeaks figurují i jména několika prominentů, například automobilového závodníka Fernanda Alonsa, herce Christiana Slatera, fotbalisty Diega Forlána nebo modelky Elle McPhersonové.
Arlette Ricci, vnučka Niny Ricci a dědička stejnojmenné módní značky, půjde na rok do vězení. Francouzský soud jí uznal vinnou z daňových podvodů a praní špinavých peněz. Třiasedmdesátiletá Francouzka podle verdiktu ukrývala miliony eur na kontech banky HSBC. Tu francouzská justice vyšetřuje kvůli podezření, že klientům pomáhala vyhýbat se placení daní v domovských zemích.
Švýcarská odnož banky HSBC pomáhala ukrývat peníze lidem podezřelým ze závažných zločinů. Podle deníku Guardian patřili mezi klienty banky třeba obchodníci se zbraněmi nebo podnikatelé podezřelí z tunelování jiných bank.
Skandál kolem daňových úniků organizovaných švýcarskou odnoží banky HSBC zasáhl nejvyšší patra britské politiky. Deník Guardian zjistil, že své účty mělo ve Švýcarsku několik dárců vládních konzervativců. Ti formaci premiéra Camerona věnovali přes 5 milionů liber, v přepočtu skoro 190 milionů korun.
Britská vláda hájí svůj postup ve skandálu s bankou HSBC. Její švýcarská větev měla pomáhat organizovat daňové úniky. Kabinet Davida Camerona čelí kritice, že zaměstnal bývalého šéfa banky a že si kvůli daňovým podvodům vyslechl obvinění jen jeden jediný Brit.
Britské BBC, deníku Guardian a dalším médiím se podařilo zdokumentovat, jak švýcarská větev banky HSBC pomáhala svým klientům k miliardovým daňovým únikům. Mezi majiteli zkoumaných účtů jsou i čeští občané.
Úřady i soudy dávají velkým bankám poslední dobou jednu obří pokutu za druhou. Posledním takovým rozhodnutím je verdikt italského soudu, který včera rozhodl, že skupina mezinárodních bank se při prodeji finančních derivátů městu Milán dopustila zvlášť závažného podvodu.
Největší evropská banka HSBC se přiznala k praní špinavých peněz. Stala se tak první bankou na světě, která něco takového udělala. S ministerstvem spravedlnosti Spojených států se dohodla, že dobrovolně zaplatí rekordní pokutu v přepočtu 37,5 miliardy korun.
Banka HSBC se omluvila za laxní přístup. Připouští, že nedostatečným bankovním dozorem zřejmě pomohla k praní špinavých peněz, hlavně mexickým drogovým kartelům. Vyšlo to najevo při vyšetřování amerického Senátu.
Největší britská i evropská banka HSBC umožnila podezřelým fondům ze Sýrie, Kajmanských ostrovů, Íránu či Saúdské Arábie prát špinavé peníze. Podle vyšetřovací zprávy amerického Senátu bankou prošly také peníze mexických drogových kartelů. Bance za to ve Spojených státech hrozí rekordní pokuta až ve výši jedné miliardy dolarů, tedy více než dvaceti miliard korun.