Banka HSBC údajně pomáhala klientům s daňovými úniky, účet u ní měli i Češi
Britské BBC, deníku Guardian a dalším médiím se podařilo zdokumentovat, jak švýcarská větev banky HSBC pomáhala svým klientům k miliardovým daňovým únikům. Mezi majiteli zkoumaných účtů jsou i čeští občané.
Popové hvězdy, obchodníci se zbraněmi, pomazané hlavy, mezinárodní zločinci, ale i studenti a ženy v domácnosti, ti všichni se údajně zapojili do daňových schémat, která jim švýcarská větev HSBC – malá soukromá banka – šila na míru a sama je k účasti na podvodech vyzývala.
Vznikala černá konta, o kterých nevěděly daňové úřady v mateřských zemích klientů. A banka například umožňovala výběry vysokých částek v exotických měnách, které se ani ve Švýcarsku příliš nepoužívají.
Informace, které se objevily o švýcarské větve britské banky HSBC, přiblížil zpravodaj ČRo Jiří Hošek
Velká Británie jména daňových hříšníků nezveřejnila, ale z údajů Mezinárodního sdružení investigativních novinářů vyplývá, že mezi klienty švýcarské HSBC patřil třeba herec Christian Slater, fotbalista Diego Forlán, modelka Elle McPhersonová nebo pilot formule 1 Fernando Alonso.
Největší britská banka přiznala, že se zmiňovaná praxe v inkriminovaných letech nejspíš skutečně děla. Malou soukromou banku koupila v roce 1999 a prý ji nikdy plně neintegrovala
Citlivá data unikla z banky už v roce 2007. IT expert Hervé Falciani vynesl data o 106 tisících klientů z 203 zemí světa, kteří měli vklady ve výši asi 2,5 bilionu korun. Falciani pak utekl do Francie, kde dodnes žije pod policejní ochranou a s falešnou identitou.
V roce 2010 připravila tehdejší francouzská ministryně financí Christine Lagardeová seznamy daňových hříšníků pro řadu zemí světa. To vedlo ke stovkám skandálů a zatčení.
Minimálně čtyři země vedou proti HSBC trestní vyšetřování. Banka už zaplatila pokutu dvě miliardy dolarů a zřejmě přijdou i pokuty další. Daňoví hříšníci různě po světě pak dopláceli daně, platili pokuty a někde šli i do vězení – jednalo se o tisíce lidí.
HSBC si prý také sama velmi důrazně zametla před vlastním prahem, soukromá klientela ve švýcarské odbočce se prý scvrkla o 70 procent.
Ohlas i v parlamentu
Ve Velké Británii je ohlas na zjištěné informace mimořádný. I proto, že generální ředitel HSBC z inkriminované doby Stephen Green se stal po roce 2010 členem kabinetu Davida Camerona a byl jmenovaný doživotním členem Sněmovny lordů. Green se o svém působení u HSBC a obviněních se odmítá bavit.
Na program schůze Dolní sněmovny se také okamžitě zařadily mimořádné interpelace a na další dny je předvolána řada zajímavých hostů. Kritika míří na všechny strany včetně premiéra Camerona či na britský daňový úřad.
Příběh má i českou stopu. Podle klientských dat v bance na účtech spojených s Českou republikou leželo jednu dobu asi 2,5 miliardy korun.
Z údajů Mezinárodního sdružení investigativních novinářů vyplývá, že v letech 2006 až 2007 mělo mít u švýcarské filiálky HSBC účet 91 českých občanů. Nejvyšší částka na jednom z účtů spojovaných s Českou republikou činila asi 330 milionů korun.
Je však třeba poznamenat, že není jasné, zda čeští klienti využili služeb HSBC k tomu, aby se vyhnuli placení daní.